STRONA GŁÓWNA  |  KONCEPCJA PRZEDSZKOLA  |  AKTUALNOŚCI  |  NABÓR  |  PRIORYTETY I ZADANIA  |  GRUPY WIEKOWE   


BAZA  |  CZAS PRACY  |  PROGRAMY   |  ZAJĘCIA DODATKOWE  |  STATUT   |  KONTAKT


 

AKTUALNOŚCI


„WIOSENNE WIERSZOWANKI”


11 maja 2018 roku odbył się 14 konkurs recytatorski „Wiosenne wierszowanki” organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 
Celem konkursu było upowszechnianie wartości poezji prezentującej świat dziecka, wyrabianie nawyku poprawnej wypowiedzi, samodzielne i indywidualne interpretowanie, wpajanie wzorów kulturotwórczych.
Nasze przedszkole reprezentowała Pola Leśniak z grupy „Misie” z wierszem „Przyjście wiosny” J. Brzechwy. 
Pola otrzymała pamiątkowy dyplom, książeczkę i słodką niespodziankę. 

Gratulujemy!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Mali patrioci”

Wszyscy Polacy to jedna rodzina, starsi czy młodsi; chłopak czy dziewczyna…

Patriotyzm - to przywiązanie do swej Ojczyzny i narodu, umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Patriotyzm - to troska o swoją Ojczyznę.
Aby dobrze wychować dzieci w duchu patriotyzmu i związanymi z nim wszelkimi wartościami wskazanym jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość uczestniczenia bezpośrednio, w różnych uroczystościach o charakterze patriotycznym. Przy takich okazjach dzieci uczą się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 7 maja zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta w przedszkolu z udziałem dzieci ze starszych grup. Przedszkolaki w czasie spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i utrwaliły jak symbole narodowe należy szanować. 
Wszystkie dzieci wyrecytowały wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego; „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Na zakończenie w postawie na baczność wszystkie starszaki zaśpiewały wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Żaczek przedszkolaczek na scenie”

Dnia 9 maja 2018 roku odbyła się XIV edycja konkursu mówienia wierszy przez najmłodszych „Żaczek przedszkolaczek na scenie” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. 
Nasze przedszkole reprezentowały wymienione dzieci z następującymi utworami: - Szymon Szelc - „Okulary” J. Tuwim;
- Pola Leśniak - „Przyjście wiosny” J. Brzechwa;
- Maja Giemza – „Żaba” J. Brzechwa;
- Lena Barska i Patrycja Jakieła – „Paweł i Gaweł” A. Fredro;
- Julia Zięba – „Wiosna” M. Lewickiej;
- Michalina Chwaleba – „Wiosenna pobudka” M. Lewickiej;
- Tomasz Winiarski – „Wiosenne prace w ogrodzie” M. Lewicka;
- Amelia Krupierek „W ogródku” D. Gellner;
- Natalia Lorens – „Przyjęcie” D. Gellner;
Jury oceniało interpretację wiersza, kulturę słowa, dobór repertuaru, wartość artystyczną i ogólny wyraz artystyczny. 
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczkę i słodką niespodziankę. 
Nagrodę za recytację utworu „W ogródeczku” zdobyła Amelia Krupierek; wyróżnienia otrzymali Szymon Szelc i Pola Leśniak. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i serdecznie gratulujemy. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Konkurs tańca „W RYTMIE DISCO”

18 kwietnia 2018 roku zespół taneczny w składzie: Aleksandra Czarnobilska, Milena Gancarz, Natalia Lorens, Amelia Małysz, Karolina Niezgoda, Amelia Patla, Kamila Pietrukaniec, Anna Półchłopek, Gabriela Stefanik, Małgorzata Uliasz, Emilia Walczak, Lena Zajdel prowadzony przez panią Mariolę Barud reprezentował nasze przedszkole na Międzyprzedszkolnym Konkursie Tańca „W rytmie disco”. 
Konkurs promował spontaniczną ekspresję muzyczną, rytmiczną i taneczną dzieci. Rozwijał talenty estradowe wśród najmłodszych, kształtował umiejętności współzawodnictwa i konfrontował dorobek artystyczny dziecięcych zespołów tanecznych. 

Nasz zespół zajął trzecie miejsce, serdecznie gratulujemy!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM I POKAZ KARETKI POGOTOWIA RATUNKOWEGO
W poniedziałek 15 kwietnia 2018 roku w przedszkolu odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym panem Marcinem Pelczarem , tatą Milenki z grupy „Smerfy” pracującym w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie.
Maluchy z uwagą słuchały opowieści ratownika o tym, w jakich sytuacjach mogłyby komuś pomóc. Poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się, jak należy postępować przy zranieniu, poparzeniu, złamaniu, zadławieniu. Niezwykle ciekawym przeżyciem dla dzieci było zobaczenie na ekranie specjalnego monitora jak bije ich serduszko i samodzielne odczytanie pojawiającego się wyniku. Nie zabrakło również fachowej instrukcji dotyczącej sposobu wzywania pomocy. Dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska sprzętu ratowniczego oraz wnętrza i zawartości ambulansu. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu. 
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy panu MARCINOWI PELCZAROWI za bardzo ciekawy i pouczający pokaz medyczny.


[Obejrzyj fotografie]

 


„Czekolada mleczna, gorzka, biała każda jest wspaniała”.

„ Różne są cukierki, dropsy i karmelki
kolorowe żelki, każdy by je jadły;
lecz ja daję słowo, ręczę za to głową, 
że wśród nich królową czekolada jest!”

12 kwietnia 2018 roku to bardzo słodki dzień w naszym przedszkolu na który zaprosiła nas pani Mariola Barud. 
W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorach czekolady - brąz i biel. Na początek dzieci zapoznały się z filmem o produkcji kakao, potem usłyszały opowiadanie K. Stachowiak „Czekoladowa złość Krzysia” przeczytane przez rodzica – mamę Madzi panią J. Lichoń. Zabawy, zajęcia, pogadanki, konkursy i tańce miały na celu upowszechnienie historii czekolady oraz jej wartości zdrowotnych a przede wszystkim kształtowanie pożądanych postaw dotyczących wiedzy o zdrowym stylu życia, pokazaniu konieczności zachowania umiaru w jedzeniu słodyczy.
Poznając różne rodzaje czekolad okazuje się ,że ta najwłaściwsza to czekolada gorzka i chociaż najmniej słodka i smaczna to najzdrowsza. Przedszkolaki dowiedziały się, że można ją zrobić nie tylko w fabryce, ale u siebie w domu używając takich składników jak: masło, mleka w proszku, cukier, kakao, bakalie. W super dobrych humorach, bo czekolada poprawia nastrój zakończyliśmy dzień pysznymi „kęskami bananowo- jabłkowymi w czekoladzie” i czekoladową babką. Szkoda, że tak mocno czekoladowy dzień może zdarzyć się tylko raz w roku. Niestety, musimy pamiętać, że czekoladę należy jeść z umiarem.
Dzień Czekolady w naszym przedszkolu był pyszny, słodki i niezapomniany!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”


11 kwietnia 2018 roku w RCKP w Krośnie dzieci z naszego przedszkola obejrzały autorską bajkę o Wawelskim Smoku pod tytułem „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” przygotowaną przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji . 
Przedszkolacy poznali znaczenie słowa przyjaźń, lojalność i dobroć doskonale się przy tym bawiąc. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


POWITANIE WIOSNY


Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…

Dnia 10 kwietnia 2018 roku troszeczkę później niż zwykle, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już wcześniej poprzez naukę piosenek, wierszyków i rymowanek. Wszystkie dzieci „grały w zielone” z Wiosną – panią Teresą Steligą prowadzącą zajęcie. Każda grupa zaprezentowała piosenkę o wiośnie, krótką rymowankę czy zagadkę przyrodniczą. Następnie przedszkolaki zebrały się przed przedszkolem by wyruszyć barwnym korowodem, na plac zabaw, gdzie odbyło się pożegnanie zimy. Wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników korowodu. Dzieci pożegnały Marzannę - zimową pannę, a gromkimi brawami powitały wiosnę. Podczas powrotu do przedszkola wszystkie grupy postanowiły szukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu. 
Na koniec dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości u nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa i trawy.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


- Od ucznia do mistrza - „ Michał Mięsowicz – zegarmistrz”


3 kwietnia 2018 roku dzieci z grup starszych „Misie’; „Krasnale” i „Tygryski” uczestniczyły po raz kolejny w lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Od ucznia do mistrza „Michał Mięsowicz – zegarmistrz”.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma swoją siedzibę w tak zwanym "domu z zegarem", usytuowanym przy obecnej ul. Piłsudskiego 19, gdzie mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza – znamienitego krośnianina. 
W Piwnicy PodCieniami przedszkolacy odnaleźli ducha dawnej fabryki zegarów wieżowych, obejrzeli mechanizmy zegarowe, zegary i ich elementy, zajrzeli do zaaranżowanego zakładu zegarmistrzowskiego. 
Michał Mięsowicz - chluba ówczesnego miasta - angażował się w jego życie jako cechmistrz, wiceburmistrz, radny. Na wystawie dzieci obejrzały dostępne dokumenty związane z tą częścią jego biografii. Mięsowicz to również głowa znamienitej familii: syn, brat, mąż, ojciec i dziadek zaangażowany w życie rodzinne – wystawa zaprezentowała stare fotografie rodzinne, doskonale oddające obraz ówczesnej epoki a bardzo interesujące dla najmłodszych odbiorców. 
Na zakończenie przedszkolacy obejrzeli przepiękną palmę wielkanocną ustawioną na krośnieńskim rynku. 

[Obejrzyj fotografie]

 


XXII PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ - KROSNO 2018 -


23 marca 2018 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w XXII Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej – Krosno 2018. 
W konkursie piosenki dzieci zaprezentowały utwory:
- Olaf Lenowiecki „Jak rozmawiać trzeba z psem”;
- Pola Leśniak „Zostań moją przyjaciółką”;
- Emilia Mrowiec „Jagódki”;
- Amelia Boczar i Maja Giemza „Mam moc”;
- Lena Barska, Aleksandra Gruchlik i Patrycja Jakieła „ Ojciec Wirgiliusz” wszystkie dzieci z grupy III „Misie”.
- Helena Bączyk, Oliwia Niepokój , Oliwia Wolanin i Nela Huk z grupy IV „Krasnale” wykonały piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”.

Jury przyznało wyróżnienie Emilii Mrowiec za utwór „Jagódki”, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestaw upominkowy. 


[Obejrzyj fotografie]

 


„W zaczarowanym świecie W. Disneya”

6 marca 2018 roku dzieci z grup starszych „Misie”; „Krasnale” i „Tygryski” obejrzały spektakl muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Krośnie im. I. J. Paderewskiego. „Zaczarowany Świat Disneya” to wyjątkowa podróż do świata, 
w którym pojawiają się ukochane postacie ze znanych animacji Disneya: „Krainy Lodu”; „Małej syrenki” ; „Króla lwa”; „ Pięknej i bestii” czy „Pocahontas”.
Na muzycznej scenie najwięcej emocji i radości wzbudził w młodych widzach występ uwielbianych przez wszystkich sióstr Anny i Elsy 
z najpopularniejszego filmu animowanego ostatnich lat „Krainy Lodu”. 
Nie zabrakło też klasycznych postaci z wielu bajek Disneya - Myszki Miki, Minni czy Kaczora Donalda występujących w bajkowym chórze prowadzonym przez panią Renatę Zajdel.
Zaprezentowany spektakl „Zaczarowany Świat Disneya” łączył wszystkim znane i uwielbiane historie Disneya wraz z tymi nowszymi produkcjami ostatnich lat. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Przedszkolaki zapraszają” - dni otwarte -

Od 12 do 16 lutego 2018 roku Nasze przedszkole zaprosiło wszystkie chętne dzieci do wspólnych zajęć muzycznych, plastycznych, tanecznych, gier i zabaw. Dzieci miały możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami i wzajemnego poznania się. 


12 lutego wszystkie przedszkolaki pomagały w wykonaniu ciasta marchewkowego. W „Dniu marchewki” poznały walory odżywcze 
i smakowe tego warzywa; każdy mógł wypić soczek marchewkowy, zjeść porcję surówki czy schrupać małą marchewkę. 


[Obejrzyj fotografie]


13 lutego odbyły się wspólne zabawy z kotkiem. Dzieci dowiedziały się, dlaczego koty są ważne w życiu ludzi, słuchały kocich „mruczanek” i pokazywały kocie pląsy i harce. Poznały też ciekawostki z życia kotów dzikich i domowych.

 
[Obejrzyj fotografie]


Dzień Świętego Walentego – był okazją do przytulania i serdecznych uścisków. Przedszkolacy poznali tradycję Walentynek, okazywały uczucia kolegom, przyjaciołom w czasie zabaw, konkursów i tańców przy ulubionych melodiach. 


[Obejrzyj fotografie]


15 lutego wszyscy udali się na wędrówkę po „Plastycznej krainie zabaw”. Dzieci utrwaliły kolory, rozwiązywały i tworzyły barwne zagadki, rozwijały umiejętności plastyczne poprzez malowanie na folii, szkle, stemplowanie korkiem czy butelką, tworzenie „kulkowych” obrazów. Najwięcej zaciekawienia i emocji wywołało tworzenie własnego „gniotka” do zabawy. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

KOCHAM BABCIĘ I DZIADZIA 

Ja babcię i dziadzia kocham, ściskam za szyję,
niech będą zdrowi i sto lat żyją!

W naszym przedszkolu uroczystości związane z obchodami Dnia Babci i Dziadzia odbyły się w dniach:

- 18 stycznia 2018 r. w grupie „Tygryski”
- 22 stycznia 2018 r. w grupie „Krasnale”
- 23 stycznia 2018 r. w grupie ”Misie”
- 24 stycznia 2018 r. w grupie „Kaczuszki”
-26 stycznia 2018 r. w grupie „Smerfy”

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadziów. W naszym przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. 
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy czy herbaty. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami, specjalne herbatki dla dziadka, korale, wisiorki dla babci czy słodkie lizaki w formie serduszka czy kwiatuszka. 
Atmosfera tych uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki przedszkolnej. Spotkania upływały w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadziom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 

Za pomoc i zaangażowanie babć i dziadków w życie przedszkola składamy szczególne wyrazy uznania i serdeczne podziękowania. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„U zegarmistrza ”

Dnia 11 stycznia 2018 roku dzieci z grupy „Misie”z panią Barbarą Wieczorek odwiedziły zakład zegarmistrzowski pana Janusza Ciołkosz mieszczący się przy ulicy Kolejowej w Krośnie. 
Przedszkolacy poznali wyposażenie zakładu, narzędzia potrzebne do wykonywania usług zegarmistrzowskich i obejrzeli bogaty zbiór zgromadzonych zegarków, zegarów i budzików.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


Przedszkolny bal – 2018-


„Aby na ten bal się dostać; trzeba tym warunkom sprostać,
być radosnym niesłychanie i …. fantastyczne mieć przebranie”

Przedszkolacy z naszego przedszkola spełnili wszystkie niezbędne warunki i 9 stycznia 2018 roku we wtorek Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz zaprosiła wszystkie dzieci od malucha do starszaka na przedszkolny bal karnawałowy. 
Sale przedszkolne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone kolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami. 
Na parkiecie królowały wróżki, księżniczki, policjanci i rycerze, ale nie zabrakło także oryginalnych pomysłów na strój karnawałowy. Wśród chłopców największym powodzeniem cieszyły się kostiumy policjantów, strażaków; dziewczynki zaś najchętniej zamieniały się oczywiście w księżniczki i królewny. Nie zabrakło także pszczółek, tygrysków, biedronek, czy dinozaurów. 
Fantazja dzieci i kreatywność rodziców była imponująca, przedszkolaki wyglądały bajecznie i kolorowo. 
Przebierańcy świetnie bawili się , uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, przygotowanych przez klauna Wesołka z pomocnicą, którzy przybyli do naszego przedszkola z bajecznej wioski „Hoka-hej”.
Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca, podczas pląsów robiło się tęczowo- kolorowo, wszyscy bawili się radośnie i wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.
Dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego i indywidualnego. 

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.


[Obejrzyj fotografie]

 


Archiwum:

 [1]... [2]... [3]...[4] ... [5] ... [6] ... [7] ... [8] ... [9]

 

Przedszkole  Miejskie  Nr  4  w  Krośnie  -  ul.  Wyzwolenia  6  B,  tel.  13  43  239  50,  e-mail:  pm4krosno@interia.eu