STRONA GŁÓWNA  |  KONCEPCJA PRZEDSZKOLA  |  AKTUALNOŚCI  |  NABÓR  |  PRIORYTETY I ZADANIA  |  GRUPY WIEKOWE   


BAZA  |  CZAS PRACY  |  PROGRAMY   |  ZAJĘCIA DODATKOWE  |  STATUT  | RODOKONTAKT


 

2018PRZEDSZKOLNA WIGILIA


Zapachniała choinka,
na niej błyszczą gwiazdeczki,
leży biały opłatek,
jak Pan Jezus w żłóbeczku.


 

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją, 19 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbyła się spotkanie Wigilijne.
W całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje, dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz; wicedyrektor pani Elżbieta Dudek, pani Katarzyna Rucka pracownik szkoły oraz zaproszeni rodzice.
Wszystkie przedszkolaki obejrzały Jasełka przygotowane przez koleżanki i kolegów z najstarszych grup pod kierunkiem pani Elżbiety Fejkiel i Sabiny Wiatr. Mali aktorzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role . Na scenie pojawiła się Maryja i Józef, aniołki, trzej królowie, a także diabeł i król Herod. Spektakl ubogacały piękne tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci i wszystkich zebranych. 
Pani Dyrektor złożyła dzieciom, rodzicom i pracownikom przedszkola najlepsze bożonarodzeniowe życzenia, wszyscy podzielili się opłatkiem a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy. Podczas posiłku cicho rozbrzmiewały kolędy.
Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

To Mikołaj, to Mikołaj - niesie nam prezenty.

Kto swymi saniami, aż z bieguna leci
Kto puka do domu szuka grzecznych dzieci.
To Mikołaj, to Mikołaj, to Mikołaj święty

 


Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. 
6 grudnia do naszego przedszkola zawitał długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników – reniferów, potem donośne „Hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj w towarzystwie dwóch śnieżynek. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Mikołaj obdarował dzieci na każdej grupie wspaniałymi prezentami i życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIAW naszym przedszkolu 26 listopada królował pluszowy miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś".
Pluszowy Miś to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. 
Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego ulubionego misia. Po przywitaniu wszystkich przedszkolaków i „misiaków”, bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. 
Starszaki zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, próbowały smakołyków każdego misia - słodkiego miodu, brały udział w „misiowych” sportowych konkurencjach prowadzonych przez panią Barbarę i Sabinę. 

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Skrzydlaty odlot”


 

W listopadzie obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza – jak wiemy jest ono ważnym czynnikiem życia dla każdego człowieka. Kontynuując edukację ekologiczną dzieci z grupy „Krasnale” i „Tygryski” 21 listopada obejrzały widowisko teatralne przygotowane przez teatr „Kultureska” z Krakowa pod tytułem „Skrzydlaty odlot” pod patronatem Prezydenta Krosna i Inspektora Wydziału Ochrony Środowiska.
Spektakl był pełen kolorów, barwnych ptasich piór, efektów specjalnych i fantastycznej muzyki. Sceną zawładnęły ptaki, które na dachu postanowiły stworzyć teatr... Rozśpiewana Sowa, roztańczona Papuga i utalentowany aktorsko Gołąb to zgrany zespół teatralny. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 


Międzynarodowy Dzień Postaci z BajekW dniu 21 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 
Ten czas był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o świecie i życiu. Tego dnia na przedszkolaków przebranych za ulubione postacie bajkowe czekało wiele atrakcji. Dzieci wspólnie odgadywały piosenki z bajek, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce i w różnego typu konkursach. Odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych na podstawie charakterystycznych rekwizytów i obrazków nie stanowiło dla przedszkolaków problemu. Przedszkole pełne było kolorowych czapek, strojnych szat, różdżek, peleryn i skrzydełek. Każdy przedszkolak mógł spotykać na swojej drodze ulubionych bohaterów bajek i aktywnie włączać się w zaproponowane przez panią Mariolę i Urszulę działania. Spotkanie wszystkich przedszkolaków odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Świat w piżamie”


 

Dnia 20 listopada nasze przedszkole odwiedził przedstawiciel wydawnictwa Mac - Edukacja pan Marek Lenart. 
W ramach realizacji projektu „Tu Mały Miś”- w każdej grupie odczytał fragment ze zbioru opowiadań „Świat w piżamie” J. Dorobkiewicz. 
Głównym bohaterem „Świata w piżamie” jest czteroletni Krzyś. Każdego dnia wieczorem tuż przed zaśnięciem snuje rozmyślania na temat tego, co się dzieje w nocy, kiedy miasto układa się do snu. Krzysia zadziwia informacja, że nie wszyscy w nocy śpią. Uwielbia opowieści taty-pilota, który czasem pilotuje nocne rejsy, mamy, która w nocy pisze artykuły do gazety, dziadka, który wspomina nocne połowy ryb, czy babci, która zdradza, że bardzo lubi słuchać nocą radia. Gdzieś poza pokojem Krzysia toczy się niezwykłe nocne życie, o którym chłopiec zaczyna śnić i zachęca wszystkie przedszkolaki do tworzenia własnych niezwykłych opowieści. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

W hołdzie poległym za Ojczyznę

 


Tym co życie swe oddali, hołd wdzięczności dziś składamy…14 listopada 2018 roku przedszkolacy z najstarszych grup „Misie”; „Krasnale” i „Tygryski” odwiedzili „Stary Cmentarz” przy ulicy Krakowskiej w Krośnie.Jest to miejsce wiecznego spoczynku osób zasłużonych w historii Krosna i okolicy, uczestników walk o niepodległość i wolność naszej ojczyzny. Przy pomniku w kształcie kamiennego kopca z cierniową koroną i orłem, upamiętniającym tych, którzy walczyli w powstaniach, wojnach, dzieci w ciszy oddały hołd tym, którzy przelewali krew i polegli za naszą ojczyznę – Polskę. 
 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

 

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 

 


9 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu miała miejsce niezwykła uroczystość patriotyczna z udziałem rodziców. Wszystkie dzieci 
w odświętnych narodowych barwach uczciły 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Minęło właśnie 100 lat odkąd Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy i świata. Dzieci zaprezentowały w inscenizacji 
„DLA NIEPODLEGŁEJ” pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Teksty wierszy, śpiewane melodie, odtańczenie Poloneza były hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę. 
Na zakończenie tej doniosłej uroczystości przedszkolacy wspólnie z rodzicami odśpiewali Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.


[Obejrzyj fotografie]

 


 

Przedszkolne zapasy na zimowe czasy

 Jesień to czas, kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Nasze przedszkolaki uczyły się jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw.
Grupa „Krasnali” wspólnie z panią Sabiną przygotowywała surówki i sałatki warzywne, które będą wspaniałym urozmaiceniem podczas zimowych obiadów.
Grupa „Tygrysów” razem z panią Teresą podjęła się odważnej czynności kiszenia kapusty. Po zakiszeniu kapusta została umieszczona 
w słoikach, gdzie cierpliwie zaczeka na spożycie podczas chłodnej zimy.
Dzieci z grupy „Misiów” wspólnie z panią Ewą zajęły się przygotowywaniem suszu z jabłek i gruszek, na pyszny aromatyczny owocowy kompot przy spotkaniu wigilijnym.
Czynnościom krojenia, kiszenia, pasteryzowania zdrowych składników towarzyszyła wspaniała atmosfera i przede wszystkim dobra zabawa.

 

[Obejrzyj fotografie]


 

„Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe”


16 października 2018 r. wszystkie nasze przedszkolaki przygotowywały pyszne i zdrowe kanapki.
Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym i dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Przypomniały sobie ułożenie produktów spożywczych w Piramidzie Zdrowego Żywienia. 
Przedszkolaki nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Omówiły zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Na stolikach znajdowały się ułożone na talerzach: masło, pieczywo, jajka, ser żółty i biały twarożek, warzywa - ogórki, pomidory, listki sałaty, kolorowe papryki, szczypiorek, rzodkiewka.
Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków dzieci ochoczo przystąpiły do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, 
a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę podczas przygotowywania posiłków. Okazało się, że naszym milusińskim najlepiej smakowały kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z apetytem.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Pies Rurek edukuje o tym, że gaz ziemny jest pewny i bezpieczny


Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczęły kampanię informującą o korzyściach 
i potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem gazu ziemnego. 
1 października 2018 roku dzieci z grup starszych obejrzały i aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu - „Gaz ziemny – pewnie i bezpiecznie” promującym bezpieczne korzystanie z gazu ziemnego w czasie spotkania z pieskiem Rurkiem i Płomykiem. 
Głównym celem kampanii pod hasłem "Gaz Ziemny – Pewnie i bezpiecznie" jest rozpowszechnianie wiedzy na temat gazu ziemnego oraz uświadamianie, jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń domowych zasilanych tym paliwem, a także jakie są potencjalne zagrożenia, spowodowane niewłaściwym użyciem urządzeń domowych czy nielegalnym poborem gazu.
Spotkanie prowadziła pani Marta Kobylińska i pan Radosław Zalewski. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka

 

20.września w naszym przedszkolu obchodzono uroczysty Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. 
W tym dniu wszystkie dzieci miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich.
Witając się na tarasie przedszkolnym dzieci zatańczyły wesoły taniec do utworu „ toca, toca”.
Następnie wzięły udział w pokazowych zajęciach Zumby Kids, którą poprowadziła zaproszona na tę okazję instruktorka tańca i zumby Pani M. Szmyd. 
Na placu przedszkolnym czekały na nasze pociechy też inne atrakcje;
• Stanowisko I – kreatywne zabawy– znajdowały się tam kulki, zjeżdżalnia, puszczano wielkie bańki mydlane;
• Stanowisko II - plastyczne– dzieci rysowały kolorowymi kredami, malowały farbami na folii na sztalugach,
• Stanowisko III – integracyjne –chusty animacyjne Klanza i tunele służyły do wesołych zabaw integracyjnych, 
• Stanowisko IV – sportowe - odbywały się zawody sportowe ( tor przeszkód, rzut piłką do kosza, bieg w workach, zabawa „ znikające kałuże”, wyścig rzędów, przeciągnie liny, napełnianie butelek z wodą na czas).

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Bezpieczna droga do przedszkola”

Rozglądaj się uważnie w lewo, w prawo, w lewo.
Nic nie jedzie, więc przechodź przez ulicę, mój mały kolego!


W naszym przedszkolu duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego przedszkolaki poznają drogę do przedszkola wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W czasie wyjścia na najbliższe skrzyżowanie poznały zasady bezpiecznego poruszania się i właściwego zachowania w drodze do przedszkola i poza nim. Omówiono zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Przedszkolacy dowiedzieli się, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w pokonaniu trasy spaceru, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

- 1 września 2018 – 79 - rocznica wybuchu II wojny światowej

Gdzie ty mieszkasz ? – między swymi,
W jakim kraju w polskiej ziemi.


4 września 2018 roku przedszkolacy z najstarszych grup uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzieci wysłuchały krótkiej informacji o tym tragicznym wydarzeniu z 1939 roku, kiedy to wojska niemieckie napadły na nasz a ojczyznę – Polskę.
Przedszkolacy wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: „ Co dla mnie oznacza bycie patriotą na co dzień? Dzieci przypomniały poznane symbole narodowe, nazwiska znanych patriotów walczących o wolność i niepodległość naszego kraju. Każda grupa zadeklarowała stworzenie kodeksu postaw patriotycznych. 
Na zakończenie spotkania dzieci wyrecytowały wiersz „Kto ty jesteś?” i odśpiewały Hymn Polski. Apel ten był pierwszą lekcją patriotyzmu w nowym roku przedszkolnym. 


[Obejrzyj fotografie]

 


DZIEŃ SMERFA

25 czerwca 2018 roku najmłodsi przedszkolacy z grupy „Smerfy” i „Kaczuszki” uczestniczyli w DNIU SMERFA organizowanym przez panią Urszulę Forystek. Wszystkie „smerfiątka” poznały wiele przygód dzielnych niebieskich ludzików, rozwiązywały zagadki, pokonywały „smerfne konkurencje” i śpiewały znane z filmu piosenki o Smerfach. Dzieci naśladowały Łasucha w jedzeniu „smerfnych pianek”; potrafiły sprawnie przekazywać paczkę od Zgrywusa, ze smakiem i wielkim apetytem zajadały „smerfne jagody”. 
Każdy „Smerfny przedszkolak” otrzymał niebieski balonik od Smerfetki i Papy Smerfa do wesołej zabawy. 

 

Obejrzyj fotografie]

 


Żegnamy przedszkole

Dzieciństwo ma zaledwie kilka lat
i krótkie spodnie w kratkę.
Na twarzy uśmiech, we włosach wiatr,
A w buzi czekoladkę.


Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu – edukacji szkolnej. 20 czerwca 2018 roku dzieci z grupy ,,Krasnale” prowadzonej przez panią Elżbietę Fejkiel 
a 21 czerwca dzieci z grupy „Tygryski z panią Mariolą Barud przygotowały uroczystość pożegnalną z przedszkolem. 
W uroczystościach uczestniczyła Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz i wicedyrektor pani Elżbieta Dudek. Zaprezentowany program artystyczny był bardzo różnorodny - były piosenki, wiersze i tańce. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych zadaniach czekających na przyszłych uczniów. 
Po części artystycznej nadszedł czas na nagrody i podziękowania. Każdy ze starszaków otrzymał m.in. dyplom ukończenia przedszkola 
i miły upominek. Pani Dyrektor dziękowała dzieciom za piękny występ i życzyła sukcesów w szkole, natomiast rodzicom dziękowała za ich zaangażowanie w życie przedszkola, życzliwość i kilkuletnią współpracę. Rodzice zaś złożyli podziękowania pani dyrektor i paniom - dziękując za opiekę nad ich dziećmi oraz trud włożony w ich wychowanie. 
Po tak wzruszających chwilach wszyscy udali się na słodki poczęstunek, podczas którego nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń. 
Dzień ten pozostanie na długo w pamięci i będziemy mogli go przywoływać patrząc na piękne zdjęcia, których nie zabrakło podczas tej uroczystości
Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy Wam drogie sześciolatki – POWODZENIA W SZKOLE! 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Strażacy w przedszkolu

19 czerwca 2018 roku nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepańcowej, byli to druhowie Maciej Nizianty, Roland Liberacki i Jakub Szczur. 
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali nasi goście. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu bojowego, dzieci zobaczyły: gaśnice, różne piły, nożyce do cięcia metalu, węże oraz sprzęt służący do pomocy podczas wypadków, specjalne wysuwane światła niezbędne podczas akcji w nocy, pachołki i „mini” światełka na jezdnię. Ogromną atrakcją był pokaz zabezpieczania rannego, ułożenia go na specjalnych noszach i pokaz ubioru do akcji z ogromnym zadymieniem. Dzieci dowiedziały się także, jak powinna wyglądać ochrona przeciwpożarowa i wszystkie głośno przypomniały numer alarmowy straży pożarnej. Pod czujnym okiem strażaków, przedszkolacy mogły samodzielnie przekonać się, jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, „zostać strażakiem”.
Dla wszystkich, była to naprawdę wspaniała przygoda, podczas której wiele dzieci zobaczyły i dużo się nauczyły.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Przyjaciele lasu”


14 czerwca 2018 roku w ramach realizacji kalendarza ekologa w Światowym Dniu Ochrony Środowiska nasze przedszkole odwiedził pan leśniczy Jerzy Kaleta pracownik Lasów Państwowych w Krośnie. 
Dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się w lesie, kto tam żyje, jakie rosną drzewa, krzewy i co to jest „runo leśne”. Uzyskały dokładne wyjaśnienie na zadawane pytania, na zakończenie spotkania każdy chętny przedszkolak otrzymał przyrodniczą pieczątkę i ciekawą kolorowankę „Leśny zwierzyniec” z informacjami o mieszkańcach lasu. 
Następnie dzieci uczęszczające na kółko teatralne prowadzone przez panią Barbarę Wieczorek zaprezentowały tematyczną inscenizację „Przyjaciele lasu” mówiącą o ochronie naturalnego środowiska zwierząt i ptaków, pomocy ludzi w dbaniu o przyrodę i otoczenie. Przedszkolacy pokazali jak należy segregować odpady i wyjaśnili co to jest recykling. Wszystkie dzieci odśpiewały piosenkę o duszkach leśnych sprzątających las. Do końca dnia w każdej grupie dzieci tworzyły kompozycje przyrodnicze, malowały lasy, i budowały zagrody dla ukochanych zwierzątek. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Przedszkolne „wojaże” – wycieczka do Kunowej

8 czerwca 2018 roku dzieci z grupy „Misie” i „Krasnale” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do wioski indiańskiej „Hokka – hej” położonej w Kunowej. 
Przedszkolacy obejrzeli z zaciekawieniem okazy przyrodnicze w mini ZOO - lamę, skunksa, sarenki, kangura, pawia, kucyka, wiele odmian kolorowych papug, ozdobnych kurek i kogucików. Następnie w wiosce indiańskiej z zapałem i uśmiechem na twarzy wykonywali zadania sportowe czy taneczne proponowane przez „głównego szamana plemienia Indian”. 
Przy pięknej słonecznej pogodzie dzieci korzystały z przygotowanych atrakcji w „nadmuchiwanym’ ogrodzie, chętne mogły ozdobić ciało „pokojowymi barwami” plemienia Indian. Wszyscy z wielkim apetytem konsumowali przygotowane kiełbaski z „indiańskiego” grilla popijając je cieplutką herbatką. 
Każdy dzielny przedszkolak w towarzystwie wojowników plemienia odbył przejażdżkę na kucyku, czego dowodem są powstałe pamiątkowe fotografie. 
Na zakończenie wspaniałej przygody dzieci odtańczyły taniec pokoju i wspólnie z „szamanem indiańskim” wysłały uśmiech do słoneczka na grupowym zdjęciu. Na kolejne spotkanie z przygodą 13 czerwca wyruszą dzieci z grupy „Tygryski” z rodzicami.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


- Dzień Dziecka - 2018 -


Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.
Janusz Korczak


1 czerwca to Dzień Dziecka - bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. Tego dnia cały dzień trwała zabawa, dzieci bawiły się wspaniale.
Dzień obfitował w liczne atrakcje: zabawy z chustą animacyjną, konkursy sportowe z przeciąganiem liny, skoki w workach, robienie „Fikołków - koziołków”; tańce przy muzyce, rozwiązywanie zagadek z przebojami z dziecięcych filmów, malowanie twarzy, łapanie mydlanych baniek oraz smakowanie lodów. 
Wszystkie zabawy odbywały się na świeżym powietrzu w towarzystwie radosnych promyków gorącego słońca. 
Na zakończenie dnia każdy dzielny przedszkolak otrzymał milą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele serca 
i miłości w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo a uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. 
Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo. Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne 
i szczęśliwe.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„W rodzinnym gronie”

Mama i tato to świat nasz cały;
Ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały…


Dzień Matki oraz nadchodzący Dzień Ojca to niebywała okazja do obchodzenia obu świąt w przedszkolu pod nazwą DZIEŃ RODZINY – bo jak dobrze wiemy, nikt nie kocha nas bardziej, niż nasi rodzice. 
W naszym przedszkolu uroczystość ta miała miejsce 24 maja w grupach „Kaczuszki” i „Tygryski”; 25 maja w grupie „Smerfy”, „Misie” i „Krasnale”. 
Do przedszkola przybyli zaproszeni rodzice oraz odświętnie ubrani przedszkolacy. Po przywitaniu gości dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, odgrywały inscenizacje i prezentowały tańce pokazując swoje talenty oraz umiejętności. Na koniec programu artystycznego, maluchy wręczyły rodzicom przygotowane własnoręcznie prezenty wraz z życzeniami. Spotkanie z rodzicami zakończyło się słodkim poczęstunkiem. 
Uśmiechnięte dzieciaki, dumni rodzice i wspaniała atmosfera święta jeszcze raz utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że najważniejsza jest rodzina! 
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli zorganizować niniejsze imprezy. Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym za zaszczycenie nas swoją obecnością i za gromkie brawa. 
Uroczystość Dnia Rodziny w naszym Przedszkolu pozostanie na długo w pamięci wyjątkowych Gości i samych dzieci.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„WIOSENNE WIERSZOWANKI”


11 maja 2018 roku odbył się 14 konkurs recytatorski „Wiosenne wierszowanki” organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 
Celem konkursu było upowszechnianie wartości poezji prezentującej świat dziecka, wyrabianie nawyku poprawnej wypowiedzi, samodzielne i indywidualne interpretowanie, wpajanie wzorów kulturotwórczych.
Nasze przedszkole reprezentowała Pola Leśniak z grupy „Misie” z wierszem „Przyjście wiosny” J. Brzechwy. 
Pola otrzymała pamiątkowy dyplom, książeczkę i słodką niespodziankę. 

Gratulujemy!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Mali patrioci”

Wszyscy Polacy to jedna rodzina, starsi czy młodsi; chłopak czy dziewczyna…

Patriotyzm - to przywiązanie do swej Ojczyzny i narodu, umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Patriotyzm - to troska o swoją Ojczyznę.
Aby dobrze wychować dzieci w duchu patriotyzmu i związanymi z nim wszelkimi wartościami wskazanym jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość uczestniczenia bezpośrednio, w różnych uroczystościach o charakterze patriotycznym. Przy takich okazjach dzieci uczą się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 7 maja zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta w przedszkolu z udziałem dzieci ze starszych grup. Przedszkolaki w czasie spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i utrwaliły jak symbole narodowe należy szanować. 
Wszystkie dzieci wyrecytowały wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego; „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Na zakończenie w postawie na baczność wszystkie starszaki zaśpiewały wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Żaczek przedszkolaczek na scenie”

Dnia 9 maja 2018 roku odbyła się XIV edycja konkursu mówienia wierszy przez najmłodszych „Żaczek przedszkolaczek na scenie” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. 
Nasze przedszkole reprezentowały wymienione dzieci z następującymi utworami: - Szymon Szelc - „Okulary” J. Tuwim;
- Pola Leśniak - „Przyjście wiosny” J. Brzechwa;
- Maja Giemza – „Żaba” J. Brzechwa;
- Lena Barska i Patrycja Jakieła – „Paweł i Gaweł” A. Fredro;
- Julia Zięba – „Wiosna” M. Lewickiej;
- Michalina Chwaleba – „Wiosenna pobudka” M. Lewickiej;
- Tomasz Winiarski – „Wiosenne prace w ogrodzie” M. Lewicka;
- Amelia Krupierek „W ogródku” D. Gellner;
- Natalia Lorens – „Przyjęcie” D. Gellner;
Jury oceniało interpretację wiersza, kulturę słowa, dobór repertuaru, wartość artystyczną i ogólny wyraz artystyczny. 
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczkę i słodką niespodziankę. 
Nagrodę za recytację utworu „W ogródeczku” zdobyła Amelia Krupierek; wyróżnienia otrzymali Szymon Szelc i Pola Leśniak. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i serdecznie gratulujemy. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

Konkurs tańca „W RYTMIE DISCO”

18 kwietnia 2018 roku zespół taneczny w składzie: Aleksandra Czarnobilska, Milena Gancarz, Natalia Lorens, Amelia Małysz, Karolina Niezgoda, Amelia Patla, Kamila Pietrukaniec, Anna Półchłopek, Gabriela Stefanik, Małgorzata Uliasz, Emilia Walczak, Lena Zajdel prowadzony przez panią Mariolę Barud reprezentował nasze przedszkole na Międzyprzedszkolnym Konkursie Tańca „W rytmie disco”. 
Konkurs promował spontaniczną ekspresję muzyczną, rytmiczną i taneczną dzieci. Rozwijał talenty estradowe wśród najmłodszych, kształtował umiejętności współzawodnictwa i konfrontował dorobek artystyczny dziecięcych zespołów tanecznych. 

Nasz zespół zajął trzecie miejsce, serdecznie gratulujemy!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM I POKAZ KARETKI POGOTOWIA RATUNKOWEGO
W poniedziałek 15 kwietnia 2018 roku w przedszkolu odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym panem Marcinem Pelczarem , tatą Milenki z grupy „Smerfy” pracującym w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie.
Maluchy z uwagą słuchały opowieści ratownika o tym, w jakich sytuacjach mogłyby komuś pomóc. Poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się, jak należy postępować przy zranieniu, poparzeniu, złamaniu, zadławieniu. Niezwykle ciekawym przeżyciem dla dzieci było zobaczenie na ekranie specjalnego monitora jak bije ich serduszko i samodzielne odczytanie pojawiającego się wyniku. Nie zabrakło również fachowej instrukcji dotyczącej sposobu wzywania pomocy. Dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska sprzętu ratowniczego oraz wnętrza i zawartości ambulansu. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu. 
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy panu MARCINOWI PELCZAROWI za bardzo ciekawy i pouczający pokaz medyczny.


[Obejrzyj fotografie]

 


„Czekolada mleczna, gorzka, biała każda jest wspaniała”.

„ Różne są cukierki, dropsy i karmelki
kolorowe żelki, każdy by je jadły;
lecz ja daję słowo, ręczę za to głową, 
że wśród nich królową czekolada jest!”

12 kwietnia 2018 roku to bardzo słodki dzień w naszym przedszkolu na który zaprosiła nas pani Mariola Barud. 
W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorach czekolady - brąz i biel. Na początek dzieci zapoznały się z filmem o produkcji kakao, potem usłyszały opowiadanie K. Stachowiak „Czekoladowa złość Krzysia” przeczytane przez rodzica – mamę Madzi panią J. Lichoń. Zabawy, zajęcia, pogadanki, konkursy i tańce miały na celu upowszechnienie historii czekolady oraz jej wartości zdrowotnych a przede wszystkim kształtowanie pożądanych postaw dotyczących wiedzy o zdrowym stylu życia, pokazaniu konieczności zachowania umiaru w jedzeniu słodyczy.
Poznając różne rodzaje czekolad okazuje się ,że ta najwłaściwsza to czekolada gorzka i chociaż najmniej słodka i smaczna to najzdrowsza. Przedszkolaki dowiedziały się, że można ją zrobić nie tylko w fabryce, ale u siebie w domu używając takich składników jak: masło, mleka w proszku, cukier, kakao, bakalie. W super dobrych humorach, bo czekolada poprawia nastrój zakończyliśmy dzień pysznymi „kęskami bananowo- jabłkowymi w czekoladzie” i czekoladową babką. Szkoda, że tak mocno czekoladowy dzień może zdarzyć się tylko raz w roku. Niestety, musimy pamiętać, że czekoladę należy jeść z umiarem.
Dzień Czekolady w naszym przedszkolu był pyszny, słodki i niezapomniany!

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

„Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”


11 kwietnia 2018 roku w RCKP w Krośnie dzieci z naszego przedszkola obejrzały autorską bajkę o Wawelskim Smoku pod tytułem „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” przygotowaną przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji . 
Przedszkolacy poznali znaczenie słowa przyjaźń, lojalność i dobroć doskonale się przy tym bawiąc. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


POWITANIE WIOSNY


Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…

Dnia 10 kwietnia 2018 roku troszeczkę później niż zwykle, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już wcześniej poprzez naukę piosenek, wierszyków i rymowanek. Wszystkie dzieci „grały w zielone” z Wiosną – panią Teresą Steligą prowadzącą zajęcie. Każda grupa zaprezentowała piosenkę o wiośnie, krótką rymowankę czy zagadkę przyrodniczą. Następnie przedszkolaki zebrały się przed przedszkolem by wyruszyć barwnym korowodem, na plac zabaw, gdzie odbyło się pożegnanie zimy. Wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników korowodu. Dzieci pożegnały Marzannę - zimową pannę, a gromkimi brawami powitały wiosnę. Podczas powrotu do przedszkola wszystkie grupy postanowiły szukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu. 
Na koniec dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości u nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa i trawy.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


- Od ucznia do mistrza - „ Michał Mięsowicz – zegarmistrz”


3 kwietnia 2018 roku dzieci z grup starszych „Misie’; „Krasnale” i „Tygryski” uczestniczyły po raz kolejny w lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Od ucznia do mistrza „Michał Mięsowicz – zegarmistrz”.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma swoją siedzibę w tak zwanym "domu z zegarem", usytuowanym przy obecnej ul. Piłsudskiego 19, gdzie mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza – znamienitego krośnianina. 
W Piwnicy PodCieniami przedszkolacy odnaleźli ducha dawnej fabryki zegarów wieżowych, obejrzeli mechanizmy zegarowe, zegary i ich elementy, zajrzeli do zaaranżowanego zakładu zegarmistrzowskiego. 
Michał Mięsowicz - chluba ówczesnego miasta - angażował się w jego życie jako cechmistrz, wiceburmistrz, radny. Na wystawie dzieci obejrzały dostępne dokumenty związane z tą częścią jego biografii. Mięsowicz to również głowa znamienitej familii: syn, brat, mąż, ojciec i dziadek zaangażowany w życie rodzinne – wystawa zaprezentowała stare fotografie rodzinne, doskonale oddające obraz ówczesnej epoki a bardzo interesujące dla najmłodszych odbiorców. 
Na zakończenie przedszkolacy obejrzeli przepiękną palmę wielkanocną ustawioną na krośnieńskim rynku. 

[Obejrzyj fotografie]

 


XXII PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ - KROSNO 2018 -


23 marca 2018 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w XXII Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej – Krosno 2018. 
W konkursie piosenki dzieci zaprezentowały utwory:
- Olaf Lenowiecki „Jak rozmawiać trzeba z psem”;
- Pola Leśniak „Zostań moją przyjaciółką”;
- Emilia Mrowiec „Jagódki”;
- Amelia Boczar i Maja Giemza „Mam moc”;
- Lena Barska, Aleksandra Gruchlik i Patrycja Jakieła „ Ojciec Wirgiliusz” wszystkie dzieci z grupy III „Misie”.
- Helena Bączyk, Oliwia Niepokój , Oliwia Wolanin i Nela Huk z grupy IV „Krasnale” wykonały piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”.

Jury przyznało wyróżnienie Emilii Mrowiec za utwór „Jagódki”, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestaw upominkowy. 


[Obejrzyj fotografie]

 


„W zaczarowanym świecie W. Disneya”

6 marca 2018 roku dzieci z grup starszych „Misie”; „Krasnale” i „Tygryski” obejrzały spektakl muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Krośnie im. I. J. Paderewskiego. „Zaczarowany Świat Disneya” to wyjątkowa podróż do świata, 
w którym pojawiają się ukochane postacie ze znanych animacji Disneya: „Krainy Lodu”; „Małej syrenki” ; „Króla lwa”; „ Pięknej i bestii” czy „Pocahontas”.
Na muzycznej scenie najwięcej emocji i radości wzbudził w młodych widzach występ uwielbianych przez wszystkich sióstr Anny i Elsy 
z najpopularniejszego filmu animowanego ostatnich lat „Krainy Lodu”. 
Nie zabrakło też klasycznych postaci z wielu bajek Disneya - Myszki Miki, Minni czy Kaczora Donalda występujących w bajkowym chórze prowadzonym przez panią Renatę Zajdel.
Zaprezentowany spektakl „Zaczarowany Świat Disneya” łączył wszystkim znane i uwielbiane historie Disneya wraz z tymi nowszymi produkcjami ostatnich lat. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„Przedszkolaki zapraszają” - dni otwarte -

Od 12 do 16 lutego 2018 roku Nasze przedszkole zaprosiło wszystkie chętne dzieci do wspólnych zajęć muzycznych, plastycznych, tanecznych, gier i zabaw. Dzieci miały możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami i wzajemnego poznania się. 


12 lutego wszystkie przedszkolaki pomagały w wykonaniu ciasta marchewkowego. W „Dniu marchewki” poznały walory odżywcze 
i smakowe tego warzywa; każdy mógł wypić soczek marchewkowy, zjeść porcję surówki czy schrupać małą marchewkę. 


[Obejrzyj fotografie]


13 lutego odbyły się wspólne zabawy z kotkiem. Dzieci dowiedziały się, dlaczego koty są ważne w życiu ludzi, słuchały kocich „mruczanek” i pokazywały kocie pląsy i harce. Poznały też ciekawostki z życia kotów dzikich i domowych.

 
[Obejrzyj fotografie]


Dzień Świętego Walentego – był okazją do przytulania i serdecznych uścisków. Przedszkolacy poznali tradycję Walentynek, okazywały uczucia kolegom, przyjaciołom w czasie zabaw, konkursów i tańców przy ulubionych melodiach. 


[Obejrzyj fotografie]


15 lutego wszyscy udali się na wędrówkę po „Plastycznej krainie zabaw”. Dzieci utrwaliły kolory, rozwiązywały i tworzyły barwne zagadki, rozwijały umiejętności plastyczne poprzez malowanie na folii, szkle, stemplowanie korkiem czy butelką, tworzenie „kulkowych” obrazów. Najwięcej zaciekawienia i emocji wywołało tworzenie własnego „gniotka” do zabawy. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


 

KOCHAM BABCIĘ I DZIADZIA 

Ja babcię i dziadzia kocham, ściskam za szyję,
niech będą zdrowi i sto lat żyją!

W naszym przedszkolu uroczystości związane z obchodami Dnia Babci i Dziadzia odbyły się w dniach:

- 18 stycznia 2018 r. w grupie „Tygryski”
- 22 stycznia 2018 r. w grupie „Krasnale”
- 23 stycznia 2018 r. w grupie ”Misie”
- 24 stycznia 2018 r. w grupie „Kaczuszki”
-26 stycznia 2018 r. w grupie „Smerfy”

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadziów. W naszym przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. 
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy czy herbaty. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami, specjalne herbatki dla dziadka, korale, wisiorki dla babci czy słodkie lizaki w formie serduszka czy kwiatuszka. 
Atmosfera tych uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki przedszkolnej. Spotkania upływały w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadziom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 

Za pomoc i zaangażowanie babć i dziadków w życie przedszkola składamy szczególne wyrazy uznania i serdeczne podziękowania. 

 

[Obejrzyj fotografie]

 


„U zegarmistrza ”

Dnia 11 stycznia 2018 roku dzieci z grupy „Misie”z panią Barbarą Wieczorek odwiedziły zakład zegarmistrzowski pana Janusza Ciołkosz mieszczący się przy ulicy Kolejowej w Krośnie. 
Przedszkolacy poznali wyposażenie zakładu, narzędzia potrzebne do wykonywania usług zegarmistrzowskich i obejrzeli bogaty zbiór zgromadzonych zegarków, zegarów i budzików.

 

[Obejrzyj fotografie]

 


Przedszkolny bal – 2018-


„Aby na ten bal się dostać; trzeba tym warunkom sprostać,
być radosnym niesłychanie i …. fantastyczne mieć przebranie”

Przedszkolacy z naszego przedszkola spełnili wszystkie niezbędne warunki i 9 stycznia 2018 roku we wtorek Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz zaprosiła wszystkie dzieci od malucha do starszaka na przedszkolny bal karnawałowy. 
Sale przedszkolne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone kolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami. 
Na parkiecie królowały wróżki, księżniczki, policjanci i rycerze, ale nie zabrakło także oryginalnych pomysłów na strój karnawałowy. Wśród chłopców największym powodzeniem cieszyły się kostiumy policjantów, strażaków; dziewczynki zaś najchętniej zamieniały się oczywiście w księżniczki i królewny. Nie zabrakło także pszczółek, tygrysków, biedronek, czy dinozaurów. 
Fantazja dzieci i kreatywność rodziców była imponująca, przedszkolaki wyglądały bajecznie i kolorowo. 
Przebierańcy świetnie bawili się , uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, przygotowanych przez klauna Wesołka z pomocnicą, którzy przybyli do naszego przedszkola z bajecznej wioski „Hoka-hej”.
Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca, podczas pląsów robiło się tęczowo- kolorowo, wszyscy bawili się radośnie i wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.
Dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego i indywidualnego. 

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.


[Obejrzyj fotografie]

 

 

Przedszkole  Miejskie  Nr  4  w  Krośnie  -  ul.  Wyzwolenia  6  B,  tel.  13  43  239  50,  e-mail:  pm4krosno@interia.eu