2013 r.PRZEDSZKOLNA WIGILIA -- JASEŁKA

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zagościł w naszym przedszkolu już kilka dni przed świętami. 
Dnia 19 grudnia 2013 roku miała miejsce piękna uroczystość Przedszkolna Wigilia z Jasełkami w której uczestniczyli znakomici goście dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz, wice dyrektor Elżbieta Fejkiel, główna księgowa pani Maria Drzyzga, rodzice reprezentujący Radę Rodziców Przedszkola, wszystkie dzieci, nauczyciele, personel przedszkola.
Dzieci z grupy V „Tygryski” zaprezentowały „Jasełka” przygotowane wspólnie 
z nauczycielkami: Elżbietą Fejkiel i Barbarą Wieczorek z muzyczną oprawą pana Piotra Szuryna, nauczyciela religii. Dzieci pokazały narodziny dzieciątka Jezus w stajence betlejemskiej. Na zakończenie zgodnie wszystkie zarecytowały: 
„Pokłoniliśmy się Panu, zaśpiewali skocznie, teraz cicho odejdziemy, niech dziecię odpocznie…” 
Przedszkolaki dzieliły się opłatkiem, składały wzajemnie sobie życzenia, zdrowych, miłych, spokojnych Świąt i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Następnie w poszczególnych grupach dzieci uczestniczyły w tradycyjnej Wigilii spożywając czerwony barszczyk z uszkami, pierogi z serem i kapustą, rybę z jarzynami popijając kompotem z suszek. Śpiewaniu kolęd 
i pastorałek nie było końca. 
Spotkanie opłatkowe przybliżyło i utrwaliło dzieciom typowe tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz było dla nich źródłem radosnych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. 

[Obejrzyj fotografie]


„ GÓRNICY W PRZEDSZKOLU ”

- 6 grudnia 2013 roku - 


Jak co roku w grudniu do naszego przedszkola zawitali górnicy w strojach galowych 
i przepięknych czapkach z czarnymi pióropuszami. Przedszkole odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza tzw; „ Naftówki” 
w składzie : Furtek Kinga, Baran Patryk, Kokoszka Dominik. 
Dzieci poszerzyły wiedzę na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, nafciarza. Dowiedziały się o historii naszego regionu Podkarpacia i związanej z nim osoby Ignacego Łukasiewicza konstruktora pierwszej lampy naftowej na świecie , twórcy przemysłu naftowego. Obecnie mieści się tam skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. 
W trakcie spotkania dzieci oglądały przyniesione przez gości eksponaty różne skały, minerały 
i naftę. Przedszkolaki chętnie przymierzały czapkę górniczą. Była też okazja na wykonanie pamiątkowego zdjęcia. 
Za niezapomniane chwile Naszym gościom dzieci podziękowały słodką niespodzianką. 

Wszystkim Górnikom życzymy wszelkiej pomyślności , bezpiecznej i spokojnej pracy. 

[Obejrzyj fotografie]


PRZEDSZKOLNE SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM


Dnia 5 grudnia 2013 roku Nasze Przedszkole odwiedził Święty Mikołaj w towarzystwie Śnieżynki. 
Mikołaj odwiedził wszystkie grupy, spotkał się z dziećmi , wysłuchał wierszy i piosenek przygotowanych na tę okoliczność. Oczekiwany tak długo przez dzieci gość wywołał na ich twarzach zadowolenie i szeroki uśmiech. 
Wspólne zdjęcia i prezenty – niespodzianki które otrzymały „grzeczne” przedszkolaki sprawiły wszystkim ogromną radość i pozostawiły niezapomniane wspomnienia. 
Wszystkie dzieci podziękowały za paczki i ze smutkiem pożegnały Mikołaja. 
Następne odwiedziny już za rok. 


[Obejrzyj fotografie]


MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW


Dnia 4 grudnia 2013 roku dzieci starsze z grupy III „ Misie”, IV „ Krasnale” i V „ Tygryski” uczestniczyły w I Mikołajkowych Spotkaniach Przedszkolaków organizowanych przez Prezydenta Miasta Krosna oraz Delikatesy Centrum. 
Dzieci w oczekiwaniu na przybycie Mikołaja obejrzały bajkę na żywo „ Czerwony Kapturek ” . Chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w grach i zabawach proponowanych przez aktorów teatrzyku występujących w różnorakich strojach. 
Na zakończenie tego radosnego dnia każdy przedszkolak otrzymał od Mikołaja upominek 
z niespodzianką. 


[Obejrzyj fotografie]


„Pożegnanie z jesiennym wietrzykiem”


Dnia 3 grudnia 2013 roku odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców dzieci z grupy V „ Tygryski’ pod tytułem „ Pożegnanie z jesiennym wietrzykiem” prowadzone przez panią Barbarę Wieczorek. 

Zajęcie miało charakter przedstawienia teatralnego w którym wzięły udział dzieci należące do kółka teatralnego „ Teatrolandii” jak też te , które wyraziły chęć udziału w spektaklu. 

Całość przedstawienia składała się z trzech inscenizacji: „Dom pod grzybem” odzwierciedlająca przyjaźń w świecie zwierząt połączoną z ćwiczeniami liczbowymi, określeniami kierunków, położenia w przestrzeni; jak też oceną zachowań bohaterów. 

W drugiej odsłonie dzieci zawitały do krasnala Hałabały i przedstawiły bajkę „O gościach co nie przyszli na ucztę’ Lucyny Krzemienieckiej. Poszerzyły zakres wiedzy przyrodniczej, przypomniały nazwy ptaków odlatujących do ciepłych krajów jak i tych które u nas zimują. Wszyscy przedszkolacy zgodnie przyznali , że będą pomagać i dbać o ptaszki, aby mogły przetrwać zimę. 

„Pod parasolem” T. Fiutowskiej to trzecia z inscenizacji zaproponowanych Rodzicom do obejrzenia. W łatwy i prosty sposób pokazuje przyjaźń i życzliwość ludzi i zwierząt. Inscenizowana zabawa o charakterze ćwiczenia artykulacyjnego, kończąca się jakże życiowym przesłaniem :
- KTO PRZYJACIÓŁ ZNALEŹĆ CHCE, DŁUGO ICH NIE SZUKA- 

W przerwach dzieci śpiewały piosenki o jesieni a na zakończenie zatańczyły z „ Małą wiewióreczką” walczyka, poleczkę, kujawiaczka i krakowiaka. Dzieci były bardzo zadowolone z faktu występowania na scenie , chętnie śpiewały, recytowały wyuczone dialogi i tańczyły. Wszystkie były bardzo zaangażowane i jednakowo ważne w przedstawieniu teatralnym.


[Obejrzyj fotografie]


Andrzejkowe czary

Dnia 29.11.2013 roku odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców dzieci z grupy III „ Misie” pod tytułem „ Andrzejkowe czary” prowadzone przez panią Ewę Bielczyńską. 
W trakcie tajemniczej i radosnej atmosfery dzieci poznały tradycje andrzejkowych wróżb 
takich jak : 
- Moneta do studni
- Wirująca butelka
- Kim będę
- Taniec z kapeluszem
- Kubek przyszłości 
- Buty itp.
Na zakończenie miłego Andrzejkowego spotkania dzieci zaprosiły Rodziców do wspólnej zabawy i na słodki poczęstunek

[Obejrzyj fotografie]


„ Bez piątej klepki” dziecięcy konkurs recytatorski

Dnia 25 listopada 2013 roku dzieci z Naszego Przedszkola wzięły udział w 24 edycji dziecięcego konkursu recytatorskiego „ Bez piątej klepki” organizowanego przez Spółdzielczy Dom Kultury Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Krosno. 
Celem konkursu jest upowszechnianie wartościowej poezji prezentującej świat dziecka, doskonalenie kultury języka polskiego, popularyzacja twórczości poetów polskich, kształtowanie umiejętności samodzielnej i indywidualnej interpretacji, kształtowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. 
W konkursie uczestniczyły dziewczynki z grupy IV „ Tygryski” recytując wiersze Jana Brzechwy przygotowane pod kierunkiem pani Elżbiety Fejkiel i Barbary Wieczorek.
· Gerlach Kornelia „ Kaczka dziwaczka” ;
· Górska Zofia „ Mucha”;
· Janczewska Alicja „ Katar”;
· Jaumień Kinga „ Żaba”;
· Sporniak Kaja „ Skarżypyta”;
· Supel Maja „ Ptasie plotki”;
· Tatrzańska Natalia „ Tańcowała igła z nitką”;
· Zawisza Mirella „ Samochwała”.
Z grupy V „ Krasnale ” z recytacją wiersza Juliana Tuwima „ Rycerz Krzykawski” wystąpił Krzanowski Antoni przygotowywany przez panią Elżbietę Kraś. 
Dzieci otrzymały pamiątkowe DYPLOMY , kolorową skarpetę na prezenty Świętego Mikołaja i słodką niespodziankę. 

[Obejrzyj fotografie]


„Poznajemy dawne zawody” - spacer po ekspozycji stałej –

Dnia 15 listopada 2013 roku dzieci z grupy V „ Tygryski” , 
19 listopada dzieci z grupy III „ Misie” i 21 listopada dzieci z grupy IV
„ Krasnale” uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez panią Iwonę Jurczyk – pracownika muzeum pt: Poznajemy dawne zawody ” w Muzeum Rzemiosła w Krośnie .
Muzeum Rzemiosła mieści się w dawnej siedzibie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych. Wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego zostały zaprezentowane w formie kilkunastu minipracowni rzemieślniczych prezentujących:
szewstwo i rymarstwo
stolarstwo i snycerstwo
bednarstwo 
odlewnictwo
zegarmistrzostwo
ślusarstwo
kowalstwo
pszczelarstwo
modniarstwo
krawiectwo i tkactwo
fryzjerstwo
rzemiosło spożywcze.
W trakcie zwiedzania dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspozycją. Dzieci mogły z bliska przyglądać się wybranym eksponatom , a także ich dotknąć. 


[Obejrzyj fotografie]


LISTOPADOWA ZADUMA ...

Dnia 6 listopada 2013 roku jak co roku , dzieci z najstarszych grup Naszego Przedszkola uczestniczyły w wycieczce na „ Stary Cmentarz ” w Krośnie , aby zapalić znicze i oddać hołd spoczywającym tam mieszkańcom miasta. W głębokiej zadumie przedszkolaki oglądały pomniki, nagrobki i pamiątkowe tablice poświęcone obrońcom Naszej Ojczyzny – POLSKI- walczącym o odzyskanie Niepodległości. Przy zapalonych świecach w ciszy i skupieniu, godnie uczciły przypadające w niedługim czasie - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 

[Obejrzyj fotografie]


Piramida Żywienia Przedszkolaka

W tym roku szkolnym Przedszkole bierze udział w kolejnej edycji Piramidy Żywienia Przedszkolaka. Będą to już 5 warsztaty z cyklu Piramida Żywienia Przedszkolaka , tym razem pod hasłem „Zboża zjadamy, energię z nich mamy.”
Edycja rozpoczyna się konkursem plastycznym na wykonanie zbożowej mandali.
Mandala to praca plastyczna wykonana na planie koła, które uważane jest za symbol harmonii 
i doskonałości. Tematem konkursu jest wykonanie mandali przy użyciu: ryżu, kaszy ( różnych rodzajów ) makaronów, nasion, fasoli itp. Dzieci z grupy „Misie”, „Krasnale”, i „Tygrysy” wykonały te prace na zajęciach plastycznych pod kierownictwem p. U. Forystek.

[Obejrzyj fotografie]


W laboratorium fotograficznym „ FOTO-LAB ”

Dnia 29 października 2013 roku dzieci z grupy „Tygryski”, 30 października dzieci z grupy „Misie” 
a 31 października dzieci z grupy „Krasnale” odwiedziły Laboratorium Fotograficzne 
„ FOTO- LAB” w Krośnie przy ulicy Kolejowej 11. 
Zdobytą wcześniej wiedzę 5 i 6- latki mogły zweryfikować obserwując pracę fotografa pana MARCINA GNAPA.
Dzieci uczestniczyły w „mini” sesji fotograficznej, obserwowały komputerową obróbkę swoich zdjęć. 
Z zaciekawieniem obejrzały studio gdzie można wykonać sesje fotograficzną oraz zdjęcia do różnych dokumentów, zobaczyły sprzęt jaki tam się znajduje. Poznały drogę wykonywania zdjęcia – od naciśnięcia migawki do uzyskania odbitki. Pan Marcin pokazał dzieciom różne aparaty fotograficzne od bardzo starych ; przez te na kliszę , do współczesnych aparatów cyfrowych. Szczególną uwagę zwróciły dzieci na kolorowe albumy czy piękne ramki na zdjęcia. 
Mam nadzieję, że wycieczka ta jeszcze bardziej rozbudzi pasję fotograficzną u przedszkolaków. 
Na pamiątkę otrzymaliśmy wspólną fotografię dla każdego z uczestników wycieczki. 

Za poświęcenie nam cennego czasu ; informacje z zakresu fotografii i możliwość zwiedzania Laboratorium Fotograficznego, foto pamiątki składamy panu MARCINOWI GNAP serdeczne podziękowania. 


[Obejrzyj fotografie]


ODPORNOŚĆ WZMACNIAMY - BO O ZDROWE ŻYWIENIE I HIGIENĘ JAMY USTNEJ DBAMY !

Dnia 23 października 2013 roku o godzinie 16:30 Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola wysłuchali prelekcji połączonej z pokazem kolorowych slajdów doktora nauk medycznych specjalisty pediatrii LUCJANA LANGNERA w zakresie zdrowego odżywiania dzieci 
w wieku przedszkolnym. Rodzice mieli również możliwość pogłębić swoją wiedzę w zakresie profilaktyki stomatologicznej w trakcie spotkania z lekarzem specjalistą stomatologii dziecięcej MARIĄ MAROSZ z Centrum Stomatologii LANGMED w Krośnie. W spotkaniu tym uczestniczyła vice dyrektor pani Elżbieta Fejkiel i nauczycielki pracujące w placówce. 


[Obejrzyj fotografie]


KROSNO- MOJE MIASTO„… Ponad zieloną wstęgą Wisłoka,
w uroczej , pięknej dolinie;
leży miasteczko Krosno; 
które od dawna słynie…”


Dnia 8 października 2013 roku dzieci z grupy IV„ Krasnale” i V „Tygryski” uczestniczyły 
w wycieczce pieszej mającej na celu poznanie najbliższej okolicy przedszkola i ważnych obiektów tam się znajdujących. 
Dzieci zobaczyły budynek Galerii FULL-MARKET - dowiedziały się , co można tam kupić, jakie usługi zamówić. Prawie wszystkie przedszkolaki wiedziały , że w tym budynku jest ich ulubiony Fikoland. Odwiedziły zabytkowy budynek Urzędu Poczty Polskiej Nr 2 w Krośnie przy ulicy Mielczarskiego. Poznały pracę kasjerki w okienku pocztowym, szczegółowo dowiedziały się jakie usługi można tam zrealizować, dokonać płatności, zakupić znaczki, prasę, nadać paczkę, wysłać listy, kartki itp. obserwowały także pracę w Banku Pocztowym. 
Poznając najbliższą okolicę dzieci odwiedziły Dworzec PKS, parking autobusów. Niektóre dzieci potrafiły odczytać kierunek odjazdu autobusu, z zaciekawieniem przeliczyły parkujące samochody na postoju Taxi. Na dworcu PKP zobaczyły przejeżdżającą lokomotywę, budynek dworca KROSNO, wzdłuż peronu przedszkolaki przeszły na wiadukt kolejowy; by podziwiać piękną panoramę naszego miasta. Z góry szukały miejsca położenia przedszkola, obserwowały pracę 
w pobliskim punkcie sprzedaży węgla. Dzieci były zachwycone przepiękną kolorystyką jesiennych drzew i krzewów, wróciły zadowolone, iż poznały ciekawe miejsca leżące niedaleko przedszkola. 

[Obejrzyj fotografie]


Odwiedzamy gabinet stomatologiczny

Dnia 16 i 30 września2013 roku dzieci 5-cio letnie z grup starszych „ Misie”, „ Krasnale”, „Tygryski” uczestniczyły w wycieczce do gabinetu stomatologicznego „ LANGMED”.

         Dzieci obserwowały pracę pani doktor Marii Marosz, w zakresie dbałości o zęby, szczotkowania, używania odpowiedniej pasty, poznały nazwy zabiegów i urządzenia za pomocą których są wykonywane. Chętne dzieci poznały funkcje  fotela  dentystycznego, suszarki do ząbków, lampy do utwardzania plomby, ssawki do śliny itp.

Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały film: „Legenda doktora Ząbka”, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały zdrową żywność. Przedszkolaki otrzymały zestaw do profilaktyki stomatologicznej: kubeczek, szczoteczkę, pastę do zębów, książeczkę z naklejkami do uzupełniania po każdym umyciu ząbków.

Wszystkie przedszkolaki  zgodnie przyznały, że :

- ZDROWE ZĄBKI – TO PROSTE -

[Obejrzyj fotografie]


„ŻEGNAMY PRZEDSZKOLE - KŁANIAMY SIĘ SZKOLE”

Kiedy przyszłam do przedszkola, byłam taka mała,
Gdy mamusia szła do pracy, to za nią płakałam,
Pani łezki mi otarła, pani mnie karmiła.
Śpiewać, tańczyć, mówić wiersze, cały rok uczyła. 
Dziś w przedszkolu nikt nie płacze, każdy jest wesoły. 
A ja już urosłam duży i idę do szkoły. 

Dnia 18 czerwca 2013 roku starszaki uroczyście żegnały przedszkole w obecności Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresy Janusz i vice Dyrektor pani Elżbiety Fejkiel. Do pierwszej klasy zawitają wszystkie dzieci z grupy „Tygryski” i 18 dzieci z grupy „Krasnale”, 
w tym 6 dzieci wcześniej rozpocznie naukę, jako 6-cio latki. 
Rok szkolny szybko dobiegł końca. Tyle ciekawych rzeczy działo się w przedszkolu. 
Każdy z nas miło wspomina ten czas: nauczyciele – ponieważ dostarczyli dzieciom wiele niezapomnianych chwil, umiejętnie łącząc zabawę z nauką; a dzieci – bo tylu wartościowych rzeczy się nauczyły. 
Grupa „Tygryski” zaprezentowała montaż słowno- muzyczny złożonyz wierszy i piosenek poznanych przez cały rok. Pokazały, ile nowych wiadomości zdobyły na zajęciach 
w przedszkolu, przybliżyły wszystkie pory roku, obchodzone ważne święta i uroczystości. 
Dzieci pochwaliły się znajomością literek i liczb. 
Grupa „Krasnale” zwróciła się z uroczystym apelem do Szanownych Rodziców, udzielając im rad 
i przestróg na przyszłość. Dzieci głośno i donośnie prosiły:
„…nigdy nie mówcie dziecku, że,
ciągle wszystko robisz źle,
jesteś leniem patentowym,
do nauki nie gotowym.
masz dziurawe ręce i dwie lewe nogi”
Prosiły zaś, by powtarzali kochanym pociechom: 
„… że jeśli zechce, to wszystko może,
że nie jest gorszy od innych dzieci,
i że dla niego też słońce świeci…”
Przedszkolaki zaprezentowały okolicznościowe wiersze i piosenki nawiązując do zbliżających się wakacji.

Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom, książeczkę 
z dedykacją i emblemat do przypięcia „Żegnamy przedszkole”. 
Dzieci podziękowały nauczycielom kwiatami za opiekę i wychowanie. Upalny dzień zakończono „lodową ucztą” i słodyczami. 

Wszystkim życzymy powodzenia w szkole i zapraszamy w odwiedziny do przedszkola. 

[Obejrzyj fotografie]


IX SPORTOWA OLIMPIADA INTEGRACYJNA
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
„ PRZEZ RUCH DO ZDROWIA”Dnia 11 czerwca 2013 roku dzieci z najstarszych grup uczestniczyły w Sportowej Olimpiadzie Integracyjnej organizowanej jak co roku w Hali Widowiskowo- Sportowej w Krośnie .
Po defiladzie wszystkich uczestników i odśpiewaniu hymnu , Olimpiada została otwarta przez panią Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkól Nr 7 w Krośnie Urszulę Sochę. Wszyscy uczestnicy złożyli uroczyste ślubowanie. 

Nasze Przedszkole reprezentowali: 
-Karol Barszcz i Jakub Niemiec z grupy „ MISIE”
-Miłosz Bobusia, Amelia Makoś, Lena Szymkowicz, Nikola Wilk 
z grupy” KRASNALE ”
-Wiktoria Borowczyk, Miłosz Klimkiewicz, Matylda Niemiec, Aleksandra Uliasz z grupy ‘ TYGRYSKI” 

Przedszkolaki uczestniczyły w następujących konkurencjach:
• bieg na 40 metrów;
• skok w dal;
• rzut do kosza;
• bieg na 40 metrów z przeplataniem szarfy;
• rzut woreczkiem do obręczy;
• strzały piłką siatkowa do bramki;
• rzut obręczą do pachołka;
• kręcenie HULA- HOP w pasie;
• czołganie w tunelu na czas. 

Na zakończenie zawodów dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz okolicznościowy medal z rąk Prezydenta Miasta Krosna pana Bronisława Baran. 

[Obejrzyj fotografie]


„KUCHARZ MAŁY, ALE DOSKONAŁY ”


Dnia 6 czerwca 2013 roku do Naszego Przedszkola zaproszono chętne dzieci 
z innych placówek do udziału w zabawie kulinarno - konkursowej promującej zdrowe odżywianie pod tytułem: „KUCHARZ MAŁY, ALE DOSKONAŁY”. 
Wszystkich uczestników kulinarnej zabawy przywitała vice dyrektor pani Elżbieta Fejkiel życząc smacznego i miłej atmosfery przy wykonywaniu potraw i smakołyków.
Zajęcia miały na celu:
- wykształcenie u dzieci nawyków spożywania owoców, warzyw i nabiału, a ograniczenie spożywania słodyczy;
- pogłębienie wiadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania się;
- zachęcanie do pomocy rodzicom w domowych zajęciach;
- przygotowanie do samodzielnego wykonywania prostych, zdrowych potraw i rozwijanie sprawności manualnych. 
Do zabaw kulinarnych zgłosiły się dzieci z PM Nr 1, PM Nr 2, PM Nr 8, 
PM Nr10 w Krośnie i dwie drużyny reprezentujące naszą placówkę - PM Nr 4 
Przedszkolaki uczestniczyły w krótkiej rozmowie dotyczącej sposobów odżywiania się pod hasłem: „Bawimy się wesoło, bo odżywiamy się zdrowo”. 
Wysłuchały piosenek o „Witaminkach” i „Owocowej sambie”, obejrzały teatrzyk „Sześć kucharek”. Rozwiązywały zagadki i rebusy o owocach, warzywach i czynnościach wykonywanych w kuchni. 
Każda grupa samodzielnie udekorowała i przygotowała stół na spożycie wykonanych pokarmów – zadań kulinarnych.
Dzieci pracowały w grupach 4-ro osobowych pod czujnym okiem nauczycielek wykonując wylosowane dwa zadania kulinarne typu: sałatka owocowa, sałatka jarzynowa, babeczki „na słono” i „na słodko”, kanapki wiosenne, kanapki tostowe, gofry, ciasteczka francuskie, ciasteczka owsiane, koktajle, napoje owocowe. 
Każda grupa wylosowała nazwę nawiązującą do spożywanych owoców: „Malinki”, „Grejfrutki”, „Cytrynki”, „Jagódki”, „Jabłuszka”, „Śliweczki”. 
Z ogromnym zaangażowaniem i zapałem wszystkie grupy wykonywały powierzone zadania kulinarne. 
Następnie uczestnicy degustowali przygotowane potrawy na pięknie udekorowanych wcześniej własnoręcznie stołach. 
Na twarzach uczestników gościł uśmiech i radość z wzorowo wykonanej pracy; wszyscy zgodnie przyznali, że było to niezapomniane przeżycie, godne powtórzenia w przyszłości. 
Uczestnicy zabaw kulinarnych otrzymali okolicznościowe Dyplomy, zabawkowy sprzęt AGD, akcesoria do zabaw tematycznych w przedszkolnych kącikach zainteresowań. 

[Obejrzyj fotografie]


„ Mamo, tato nie pal…”
Dnia 29 maja 2013 roku rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Plastyczny organizowany przez Starostwo Powiatu Krośnieńskiego i Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Krośnie 
„Mamo, tato nie pal…”. Konkurs miał na celu promować zdrowy styl życia, poszerzyć wiedzę dzieci przedszkolnych w zakresie szkodliwości palenia tytoniu. Kształtować u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie najbliższych. W swoich pracach plastycznych przedszkolaki promowały życie bez nałogu nikotynowego.


Z Naszego Przedszkola nagrody zdobyły :
- Małgorzata Koza
- Milena Nastał
- Nadia Pelczar 
Wszystkie dziewczynki są z grupy IV „ Krasnale”, prace na konkurs przygotowywały pod kierunkiem nauczycielki pani Barbary Wieczorek. 

[Obejrzyj fotografie]


„Wszystkie dzieci kochane są”

„Niech się wreszcie każdy dowie,
i rozpowie w świecie całym;
że dziecko to także człowiek,
tyle że jeszcze mały…” 

Dnia 3 czerwca 2013 roku w naszym przedszkolu obchodzono DZIEŃ DZIECKA, który uroczyście otworzyła vice dyrektor pani Elżbieta Fejkiel. 
Przedszkolaki wyruszyły magicznym pociągiem w podróż dookoła świata, pod czujnym okiem pani Urszuli Forystek. Najpierw były z wizytą u Eskimosów, poznały kolegę o imieniu Lunamuk; potem pociąg z Bieguna Północnego pojechał w odwiedziny do wioski indiańskiej, by wypalić fajkę pokoju, aby każdy mógł żyć dalej szczęśliwie. Z roztańczonej Ameryki dzieci pojechały 
w odwiedziny do dalekiej Japonii na spotkanie z małą koleżanką Kiem-an-fu mieszkającą w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieci dowiedziały się również, że Japonia jest nazywana Krajem Wschodzącego Słońca. Poznały tradycyjny strój - kimono i sztukę origami - składania papieru. Magiczny pociąg pomknął szybko do dalekiej Afryki na spotkanie z Murzynkiem Bambo. 
Tam spotkały dzieci najmniejszych ludzi mieszkających w afrykańskiej dżungli – Pigmejów. Pląsom w dżungli nie było końca. Wszystkie przedszkolaki w grach i ćwiczeniach naśladowały afrykańskie zwierzęta. Po bardzo długiej podróży z utęsknieniem dzieci powróciły do ukochanej Polski na spotkanie z koleżanką Zosią. 

Dzieci powołały KRĄG RADY PRAW DZIECKA i ustaliły:
- że mogą uczyć się wszystkiego, co ich zaciekawia;
- wybierać z kim będą się bawić;
- mają prawo do tajemnic i własnego zdania;
- nikt nie ma prawa ich krzywdzić, bić, wyzywać;
- mogą o pomoc wzywać. 

Przedszkolaki tańczyły i ćwiczyły do „Beegie-babis”, rozgrywały zawody sportowe, rozwiązywały quizy, śpiewały piosenki w konkursie muzycznym. 
W czasie krótkiego odpoczynku oglądały fragmenty filmu „Pingwiny z Madagaskaru”.
Wszyscy z przyjemnością uczestniczyli w „walce” ze słodyczami; każde dziecko zdobyło „tytuł mistrza ” a słodka niespodzianka znalazła przyjaciela; zdobyte nagrody, cukierki, lizaki czy „Misie Lubisie” konsumowano na miejscu.
Dzieci chętnie oczekiwały na „malowanie twarzy”, wzajemnie rozpoznając, co kryje kolorowy rysunek.
Po radosnym i pełnym wrażeń dniu dzieci biegły do domu, aby podzielić się wrażeniami 
z Rodzicami.

[Obejrzyj fotografie]


"Wizyta na dworze Trześniów"

Dnia 23 maja 2013 roku dzieci z grupy „ Misie” z mamusiami odwiedziły 
z nauczycielką panią Elżbieta Kraś odwiedziły dworek w Trześniowie.
Podobną wyprawę zorganizowały w dniu 29 maja dzieci z grupy V „ Tygryski” wraz z mamami 
i nauczycielką panią Mariolą Barud . 
Dwór w Trześniowie mają zamiar zobaczyć też dzieci wraz z mamami z grupy IV „Krasnale” 
z panią Barbarą Wieczorek , gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, planowany wyjazd końcem czerwca. 
Dwór w Trześniowie położony jest w centrum zabytkowego zespołu dworsko – parkowego. 
Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez Rafała Kołłątaja ; brata Hugona. Drewniany pokryty gontem , konstrukcji zrębowej trzema gankami, ściany obite gontem, na tak zwaną rybią łuskę. Umiejscowiony w malowniczym parku na terenie którego rosną dęby, topole, modrzewie, lipy, brzozy, orzechy włoskie w centrum kilkusetletni klon – platan. 
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Trześniowie dostarczyła wszystkim przedszkolakom jak też mamom, opiekunom wiele radości i zadowolenia. Wszyscy oglądali hodowlę koni, chętni skorzystali z możliwości przejażdżki na koniku, nie było końca wspólnym grom i zabawom na świeżym powietrzu w otoczeniu przepięknych okazów przyrody. 
Jedną z wielu atrakcji było też grillowanie w uroczej altance z podnoszonym paleniskiem pośród tańców i śpiewów rozbawionych dzieci z mamusiami. 
Na zakończenie dzieci zaprezentowały program przygotowany na Dzień Mamy wręczyły prezenty i złożyły życzenia. 

[Obejrzyj fotografie]


"Wycieczka do Sanoka"

Dzieci z grupy I „ Smerfy ” w dniu 27 maja 2013 roku udały się na wycieczkę do Sanoka 
w towarzystwie ukochanych mam , pani Magdaleny Paczony z okazji obchodzonego Dnia Matki. 
Dzieci zwiedzały Muzeum Etnograficzne w Sanoku poznając warunki życia pod koniec XIX wieku 
i na początku XX wieku, zabudowę galicyjskiego rynku. 
Następnie w restauracji przy hotelu „ SANVIT” w Sanoku wszyscy napili się pysznej gorącej herbatki i zajadali różnorodne smakowite pierożki. 
Po ciepłym posiłku dzieci wraz z mamusiami udały się do jaskini solnej relaksując się tam przy dźwiękach spokojnej muzyki. 
Na zakończenie wszystkie maluchy złożyły kochanym mamusiom życzenia wręczając piernikowe serduszka ; „ kwiatki” z drewnianej łyżki i słodkie całuski. 


[Obejrzyj fotografie]


"Odwiedzamy Nadleśnictwo Rymanów"

Dnia 27 maja 2013 roku również dzieci z grupy II „ Kaczuszki” wyjechały wraz 
z mamami i nauczycielka panią Teresą Steligą do Leśniczówki w Odrzechowej. 
Wszyscy wycieczkowicze w radosnym nastroju uczestniczyli w zabawach i grach przygotowanych przez Nadleśnictwo Rymanów , wspólnym grillowaniu na świeżym powietrzu . Mamy i dzieci chętnie wypiły ciepłą herbatkę i zjadły rumianego pączka. 
Będąc tam dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki związane z Dniem Mamy, złożyły życzenia oraz wręczyły przygotowane upominki. 
W drodze powrotnej grupa odwiedziła „ Bajkową krainę” w której z wielkim zaciekawieniem 
100i zainteresowaniem szukała znajomych postaci z ulubionych bajek czy dobranocek. 

[Obejrzyj fotografie]


„WIOSNA WIERSZEM MALOWANA ”

Dnia 8 maja 2013 roku dziewczynki z Naszego Przedszkola uczestniczyły w konkursie plastyczno- recytatorskim organizowanym pod egidą Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna pani Grażyny Gregorczyk. 
Konkurs organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Krośnie ; miał na celu rozbudzać zainteresowania przedszkolaków poezją, rozwijać uzdolnienia twórcze 
i doskonalić umiejętności recytatorskie dzieci, integrować dzieci niepełnosprawne z ich pełnosprawnymi rówieśnikami, upowszechniać twórczość dzieci. 

W konkursie uczestniczyły :
- ALICJA JANCZEWSKA z grupy „ Krasnale” z wierszem 
„ Wiosenne porządki” J. Brzechwy;
- MILENA NASTAŁ z grupy „ Krasnale ” z wierszem „ Idzie wiosna”;
- LAURA WOJTOŃ z grupy „ Tygryski” z wierszem 
„ Pierwiosnek” W. Broniewskiego.
Dziewczynki wcześniej na potrzeby konkursu wykonały prace plastyczne będące interpretacją przygotowanego utworu. 

Konkurs odbywał się w radosnej i pełnej uśmiechu atmosferze, wszyscy uczestnicy otrzymali 
na pamiątkę spotkania słodki kolorowy upominek. 

[Obejrzyj fotografie]


IX TURNIEJ PIŁKI HALOWEJ

23 kwietnia 2013 roku chłopcy z Naszego Przedszkola uczestniczyli w IX Turnieju Piłki Halowej , który się odbył w Hali MOSIR w Krośnie. 
Drużyna która nas reprezentowała składała się z chłopców uczęszczających do najstarszych grup, oto jej skład : 
- Krzanowski Antoni 
- Niemiec Jakub z grupy „ Misie”
- Puciło Maciej 
- Szczurek Oskar z grupy „ Krasnale”
- Boczar Dominik
- Chudyba Mikołaj
- Czechowski Rafał
- Dubiel Patryk
- Gruszczyk Jakub
- Klimkiewicz Miłosz z grupy „ Tygryski”
Chłopcy zajęli IV miejsce w Turnieju otrzymując okolicznościowy DYPLOM , piękne medale 
i nagrody rzeczowe dla Przedszkola. 
Wszystkim uczestnikom IX Turnieju Piłki Halowej nagrody wręczał Prezydent Miasta Krosna 
pan Bronisław Baran .

Serdecznie gratulujemy !

[Obejrzyj fotografie]


 

„PIOSENKI, PIOSENECZKI ...”

19 kwietnia 2013 roku dzieci z Naszego Przedszkola uczestniczyły w KONKURSIE PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ który odbył się w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie. 
W konkursie wzięli udział :
- ANTONINA ZAJDEL i MAREK KRZANOWSKI z grupy 
„ Misie” z piosenka „ Owocowa zabawa ” zdobywając III miejsce ; otrzymali Dyplom i słodki upominek
- LENA SZYMKOWICZ z piosenką „ Leśne duszki”
- KARINA PUDEŁKO z piosenka „ Wielkanocny koszyk”
-WERONIKA SPORNIAK i NIKOLA WILK z piosenką
„ Wróbelek Marcelek”
- MAŁGORZATA KOZA i NADIA PELCZAR z piosenką
„ Polka komputerowa ” wszystkie dziewczynki z grupy
„ Krasnale” zostały wyróżnione i otrzymały Dyplomy i słodkie upominki.
Do konkursu dzieci przygotowywały nauczycielki pracujące na grupach pani Elżbieta Kraś 
i Barbara Wieczorek . 


[Obejrzyj fotografie]


„ŚWIAT ZA 100 LAT ”

17 kwietnia 2013 roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury i Krośnieńską Spółdzielnię Mieszkaniową . 
Wręczenie nagród miało miejsce w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Kisielewskiego. 
Z Naszego Przedszkola zdobyli je: 
- JAKUB NIEMIEC z grupy „ Misie”
- ALICJA JANCZEWSKA z grupy „ Krasnale”
- NADIA PELCZAR z grupy „ Krasnale”
- MILENA NASTAŁ z grupy „ Krasnale” 

Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe Dyplomy i upominki w postaci akcesoriów do malowania, książek i słodyczy. 
Konkurs miał na celu kształtowanie u dzieci postawy otwartości w wypowiedzi plastycznej, promowanie spontanicznej ekspresji plastycznej. 

Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY ! 


[Obejrzyj fotografie]


„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS….”

W miesiącu kwietniu dzieci z Naszego Przedszkola realizowały PROGRAM EDUKACJI ANTYNIKOTYNOWEJ DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH 

„ CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS..”

Program w całości omówiły dzieci z grup starszych„ Krasnale”; „ Misie” i „ Tygryski”; dzieci z grup młodszych„ Smerfy” i „ Kaczuszki” zrealizowały tylko wybrane treści. 
Program ten ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie 
w sytuacjach , w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Dzieci nabyły umiejętność : 
- określania różnych źródeł dymów, 
- przyczyn „wydobywania” się dymu papierosowego,
- uwrażliwienia na szkodliwość dymu papierosowego,
- uświadomienia skutków palenia papierosów, 
- uwrażliwienia na miejsca , w których mogą być narażone na dym, 
- radzenia sobie w tych sytuacjach z innymi niepalącymi. 
Zajęcia miały charakter warsztatowy, dzieci uczyły się przez doświadczenie. Aktywnie sprawdzały dostarczoną im wiedzę, ćwiczyły takie umiejętności : jak rozpoznawanie źródeł dymów, unikania dymu papierosowego i innych.
W realizacji powyższego programu wykorzystano różne formy i metody pracy: wycieczkę, diagnozę wiedzy - „ narysuj”; „ burzę mózgów” - określanie co dymi i dlaczego; ćwiczenia respiracyjne - oddychanie w różnych zdrowych miejscach; dramę - zabawa w kwiatuszki ; piosenka o Dinku, zabawę w pociąg – ilustracja do historyjki; znaczki – „ NIE PAL PRZY MNIE ”. 


[Obejrzyj fotografie]


„RADOŚNI GOŚCIE”

Do Naszego Przedszkola w dniu 25 marca 2013 roku zawitali znakomici goście: uczniowie SZKOŁY MUZYCZNEJ w Krośnie. 
Zaprosili najmłodszych słuchaczy na radosny wiosenny koncert. Dzieci poznały grę i budowę niektórych instrumentów zaprezentowanych w czasie pokazu. Usłyszały brzmienie skrzypiec, pianina, werbla, saksofonu, fletu poprzecznego, klarnetu, akordeonu. Wysłuchały walczyków, poleczek, mazurków i mazurów w wykonaniu zespołów, jak i indywidualnie granych przez uczniów. Opiekę nad „muzykami” sprawowała pani Teresa Janas. 
Przedszkolaki gorącymi brawami i słodkim poczęstunkiem serdecznie podziękowali za wspaniały koncert. 

[Obejrzyj fotografie]


„BABA W ROLI GŁÓWNEJ”

Dnia 19 marca 2013 roku dzieci z Naszego Przedszkola uczestniczyły w konkursie artystyczno- kulinarnym organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Krośnie. 

Naszą drużynę reprezentowały następujące dzieci: 
w sekcji artystycznej: 
- Marek Krzanowski z grupy „ Misie”
- Małgorzata Koza z grupy „ Krasnale” ;
w sekcji kulinarnej zaś: 
- Matylda Niemiec z grupy „ Tygryski”
- Laura Wojtoń z grupy „ Tygryski” . 

Sekcja artystyczna wykonała kartkę świąteczna dowolną techniką, cała drużyna przygotowała aranżację stołu wielkanocnego z wykorzystaniem baby i babeczek udekorowanych przez drużynę kucharzy, jak też elementów świątecznych w postaci gałązek bukszpanu, bazi, kwiatów 
i stroików. 
Dzieci otrzymały z rąk Naczelnik Wydziału Edukacji w Krośnie pani GRAŻYNY GREGORCZYK okolicznościowy DYPLOM, wielkanocną niespodziankę dla każdego uczestnika i prezent dla przedszkola w postaci gier, układanek , puzzli. 
Ozdobione słodkie baby i babeczki po wyeksponowaniu ich na honorowym miejscu w Naszym Przedszkolu zostały skonsumowane przez chętne przedszkolaki. 


[Obejrzyj fotografie]                              


„ZIMA LUBI DZIECI NAJBARDZIEJ NA ŚWIECIE”

W miesiącu marcu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „ Zimowe Krajobrazy” organizowany przez Przedszkole Miejski Nr 2 w Krośnie działające przy MZS nr 1. 
Konkurs miał na celu:
- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, inspirowanej aktualną porą roku;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych;
- prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej. 
Pośród nagrodzonych były również prace wykonane przez dzieci z Naszego Przedszkola.
III miejsce otrzymała praca pod tytułem „ Pomagam zwierzętom przetrwać zimę” wykonana przez ANTONINĘ ZAJDEL z grupy „ Misie” pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Kraś
Wyróżnienie praca plastyczna „ Zwierzęta zimą” wykonana przez LENĘ SZYMKOWICZ 
z grupy „ Krasnale” pod kierunkiem nauczycielki Barbary Wieczorek.
Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY !!!


[Obejrzyj fotografie]


„MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK – TO WSPANIALI SĄ DZIADKOWIE…”

„Dziś dziękuję Wam serdecznie ,
Drogi Dziadziu, Babciu miła,
Za to , że przy Was bezpiecznie, 
Cały świat mogę zdobywać!”

Od wielu lat w Naszym Przedszkolu kultywowany jest DZIEŃ BABCI – DZIEŃ DZIADKA przypadający 21 i 22 stycznia. Także w tym roku nie obyło się bez tej pięknej uroczystości. 
Dnia 18 stycznia dzieci z grupy najmłodszej I „Smerfy” i III „Tygryski” zaprosiły dostojnych gości.
21 stycznia Babcie i Dziadkowie odwiedzili dzieci z grupy V „Misie”. 
22 stycznia dzieci z grupy II „Kaczuszki” i IV „Krasnale” także uroczyście podejmowały Dziadków. 
Wszystkie dzieci wspólnie z pracującymi na grupach nauczycielkami przygotowały okolicznościowe wiersze, piosenki, inscenizacje, Bożonarodzeniowe Jasełka . 
Składając życzenia przy dźwiękach znanej melodii „ Sto lat ” wnuki wręczały ukochanej Babci 
i Dziadziowi przygotowane własnoręcznie upominki. 
Po części artystycznej dzieci zaprosiły dostojnych gości na słodki poczęstunek i wspólne tańce, bo jak wszystkie zgodnie stwierdziły:
„ Dziś wszystkie smutki – precz !
Święto Dziadków ważna rzecz!” 

[Obejrzyj fotografie]


- KARNAWAŁ - CZAS TAŃCÓW I PRZEBIERAŃCÓW –

„Karnawałowa zabawa, karnawałowy bal,
Kto nie bawi się z nami, temu będzie żal”

Dnia 31 stycznia 2013 roku w Naszym Przedszkolu odbył się wspaniały bal w pięknie przystrojonych salach przy dźwiękach wesołej muzyki. Pomysłowość Rodziców nie znała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. 
Na balu obok księżniczek, wróżek, rycerzy, strażaków, policjantów i piratów pojawiły się postaci 
z ulubionych bajek: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Miś Yogi, Myszka Miki, Calineczka, Kopciuszek i wielu innych przebierańców. 
Przy dźwiękach muzyki rozpoczęły się tańce, przeplatane konkursami i korowodami. Dzieci bawiły się radośnie. Znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych tancerzy - chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach dzieląc się z Rodzicami swoimi przeżyciami i wrażeniami. 


[Obejrzyj fotografie]


 

Przedszkole  Miejskie  Nr  4  w  Krośnie  -  ul.  Wyzwolenia  6  B,  tel.  13  43  239  50,  e-mail:  pm4krosno@interia.eu