2015 r.MAŁE WIELKIE MARZENIA - ogólnopolski konkurs plastyczny

Świąteczny konkurs „Małe Wielkie Marzenia” rozstrzygnięty, w całej Polsce do oddziałów Kasy Stefczyka wpłynęło kilka tysięcy pięknych i wzruszających prac plastycznych w formie listów do Świętego Mikołaja. 
Komisja konkursowa stanęła przed wyjątkowo trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. W tym roku ponad 80% listów zostało stworzone przez młodsze dzieci – do 6 lat. Na posiedzeniu komisji w dniu 21.12.2015 wybrane zostały zwycięskie prace. 
Oto autorzy najpiękniejszych listów do Świętego Mikołaja:
Kategoria do 6 lat:
Konrad Ossowski, lat 5, oddział Biała Podlaska
Zuzanna Ksepko, lat 5, Placówka Partnerska Czerwionka – Leszczyny
Aleksandra Lorens, lat 6, oddział Krosno
Kacper Mietelski, lat 3, Placówka Partnerska Włoszczowa
Szymon Drążewski, lat 6, oddział Mława
Praca Aleksandry Lorens pod tytułem „ Aby wszystkie dzieci były szczęśliwe”
z grupy IV „Krasnale” prowadzonej przez panią Barbarę Wieczorek zdobyła jedną
z głównych nagród. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.   Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .

[Obejrzyj fotografie]


„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…”- Przedszkolna Wigilia 2015 

W przedszkolu staramy się kultywować tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia kolędowanie, ubieranie grupowych choinek, wykonanie stroików, ozdabianie przedszkola symbolami świątecznymi to tylko nieliczne z prowadzonych działań. Uwieńczeniem ich jest spotkanie wigilijne w którym uczestniczy cała społeczność przedszkolna oraz zaproszeni goście. 
Na tegoroczne spotkanie które odbyło się 22 grudnia przybyli Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz, wice-dyrektor pani Elżbieta Fejkiel, pracownicy administracji oraz Rada Rodziców. 
W dzień przedszkolnej Wigilii w każdej grupie i w całym przedszkolu od rana panowała radosna ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach, nakrywały do stołu, ustawiały krzesełka, rozkładały serwetki i świąteczne stroiki. Atmosfera była prawdziwie rodzinna a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. 
Przedszkolacy obejrzeli „Jasełka” przygotowane przez dzieci z grupy „Misie” pod kierunkiem  pani Teresy Steligi. 
Aktorzy - Aniołki, Królowie, Pasterze, Józef i Maryja – przygotowane piękne dekoracje, żłóbek, wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. 
Po występach pani Dyrektor Teresa Janusz złożyła dzieciom, rodzicom i wszystkim pracownikom przedszkola najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. 
Następnie dzieci w swoich salach podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie nawzajem życzenia i uczestniczyły w przedszkolnej Wigilii. 
Obiad składał się z typowych potraw takich jak: barszcz z uszkami, pierogi z serem, pierogi z kapustą, gołąbki z grzybami i kompot z suszu owocowego. Podniosły świąteczny nastrój zapanował w każdej sali i wszyscy przedszkolacy chcieli, aby trwał dalej. 
Takie chwile pozostają na długo w pamięci każdego dziecka, utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, wzmacniają serdeczne relacje między przedszkolakami. A wspólne kolędowanie jest dla wszystkich świętem radości, pojednania i życzliwości.  

[Obejrzyj fotografie]


Przedszkolne Mikołajki - 2015 -

Święty Mikołaj, to taki Święty,
Który przynosi dzieciom prezenty..


Dnia 4 grudnia 2015 roku nasze przedszkole odwiedził jak co roku Święty Mikołaj. Przedszkole stworzyło wszystkim dzieciom, szczególnie tym grzecznym, a jak się okazało wszystkie takie były - okazję do pielęgnowania tradycji i zwyczajów poprzez wywołanie radosnego nastroju oczekiwania na Mikołaja. 
Przedszkolacy oglądali dekoracje świąteczne, słuchali i uczyli się utworów i piosenek związanych z obchodzeniem Mikołajek. Na wszystkich dziecięcych buziach zagościł uśmiech i zadowolenie w czasie przyjmowania prezentu, dzieci miały również możliwość dzielenia się na forum grupy własnymi marzeniami i pragnieniami. 
Na zakończenie wizyty wszystkie dzieci z każdej grupy zaprosiły dostojnego gościa za rok recytując głośno i wyraźnie fragment wierszyka:
„ Czy mały, czy duży każdy jest przejęty, 
kiedy mu Mikołaj Święty przynosi prezenty”..

[Obejrzyj fotografie]


PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI 2015

Abrakadabra bar, bar, bar,
chcemy poczuć magii czar.
Abrakadabra bam, bam, bam, 
wszyscy się przenieśmy tam. 


Dnia 27 listopada 2015 roku odbyło się w grupie „Tygryski” prowadzonej przez panią Ewę Bielczyńską spotkanie andrzejkowe wraz z rodzicami pod tytułem: ”Andrzejkowe czary”. 
Celem tego zajęcia było zapoznanie dzieci ze starym ludowym zwyczajem, rozbudzanie wyobraźni, zacieśnianie więzi rodzinnych oraz wytworzenie miłej i radosnej atmosfery. 
W dzień świętego Andrzeja 30 listopada - dzieci uczęszczające na przedszkolne kółko teatralne prowadzone przez panią Barbarę Wieczorek zaprosiły wszystkich starszych przedszkolaków z grup „Misie”, „Krasnale” i „ Tygryski” na spotkanie z „Andrzejkową wróżką ”do świata magii 
i czarów. Mali aktorzy zaprezentowali krótki program słowno-muzyczny z piosenkami „Dziecięce marzenia”, „Zagadka woskowa”, „Marsz butów”. Aktorzy jak i widzowie ulegli nastrojowi tajemniczości i poddali się wróżbom prowadzonym z pomocą wróżek i czarodzieja. 
Dowiedzieli się jakie będzie ich dalsze życie czy pełne słodyczy czy też w ciągłej podróży, mnóstwo śmiechu i radości towarzyszyło wróżbie z butów. Zaciekawienie wywołała wróżba spełniająca marzenia, nie brakło chętnych dzieci do wyjmowania przedmiotów z zaczarowanego worka dotyczących przyszłego zawodu. Radosny śmiech wywołała wróżba polegająca na wyciąganiu z zaczarowanej skrzyni kolorowych piłeczek, gdzie każdy kolor ma swoje znaczenie, wiele dzieci dowiedziało się , że za mało spożywa warzyw i owoców a za dużo słodyczy i muszą to koniecznie zmienić. 
Przedszkolacy obiecali, że wspólnie z rodzicami w domu wyleją wosk przez dziurkę od klucz i dowiedzą się co ich czeka w przyszłości. Dzieci zgodnym chórem powtórzyły za Andrzejkową wróżką …” A co wyszło nam z wróżenia…? Mnóstwo śmiechu i radości!”

 
[Obejrzyj fotografie]


Czcimy Święto Niepodległości

W ramach realizowanego w tym roku przez nasze przedszkole programu patriotyczno - regionalnego „Mali patrioci” dnia 13 listopada 2015 roku nauczycielki grup starszych „Misie”, „Krasnale” i „ Tygryski” stworzyły sytuację do przybliżenia dzieciom wiedzy na temat własnej Ojczyzny i miasta Krosna. 
Przedszkolacy uczestniczyli w wycieczce na „Stary cmentarz ” w Krośnie położony przy ulicy Krakowskiej. 
Dzieci oddały hołd bohaterom walczącym w obronie Niepodległości Polski i miasta Krosna poprzez zapalenie zniczy, odśpiewanie hymnu Mazurka Dąbrowskiego, uczczenie minutą ciszy pamięci poległych w walkach i spoczywających na cmentarzu. 
Mali patrioci oglądali zabytkowe nagrobne pomniki i słuchali czytanych przez nauczycielki napisów o ludziach biorących udział w walkach i poległych na podkarpackiej ziemi. 
Po powrocie z wycieczki wszyscy uczestnicy wysłuchali pieśni patriotycznych : „Roty” M. Konopnickiej, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Maszerują strzelcy”, „Marsz pierwszej brygady”. 

[Obejrzyj fotografie]


Widowisko „ ELEKTROMISJA”

Dnia 12 listopada 2015 roku dzieci z grup starszych „Misie”, „Krasnale” i „Tygryski” obejrzały widowisko teatralne „Elektromisja” i zbiórka elektrośmieci prezentowane w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie przez aktorów teatru z Krakowa. 
Biletem wstępu na spektakl było przyniesienie przez każde dziecko małogabarytowego odpadu elektrycznego lub elektronicznego. 
- zużyta ładowarka, stary telefon komórkowy, suszarka, żelazko, toster, elektryczny młynek do kawy, szczotka do zębów na baterię, waga elektroniczna, kalkulator.
- zepsuta zabawka na prąd lub baterie, małe radio, mysz lub klawiatura , notebooki, laptopy, pady, lampki na biurka.
Na widowisko zaprosił dzieci Prezydent Miasta Krosna za pośrednictwem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska miasta Krosna. 
Prezentowany spektakl to kontynuacja wieloletnich działań edukacyjnych przybliżających ważny problem segregacji odpadów elektrycznych i dbania o środowisko przyrodnicze. 

[Obejrzyj fotografie]


„KROSNO - MOJE MIASTO”

Dnia 5 listopada 2015 roku w ramach realizowanego planu : „ Poznajemy swoje miasto” dzieci z naszego przedszkola z grup najstarszych „Misie” pod opieką pani Teresy Steligi, „Krasnale” z panią Barbarą Wieczorek i „Tygryski” z wychowawczynią Ewą Bielczyńską poznawały najbliższą okolicę. 
Poznając swoje miasto – Krosno dzieci odwiedziły dworzec PKS – zobaczyły budynek poczekalni, plac manewrowy autobusów, stanowiska obsługi pasażerów, odczytywały kierunki kursujących autobusów. Zwiedzając dworzec PKP – Krosno z zachwytem podziwiały piękny budynek od strony peronów. Ogromną radość dzieciom sprawił przejazd szynobusu z Jasła do Zagórza, wszystkie przedszkolaki wyraziły chęć podróży pociągiem. Dzieci oglądały stojący skład pociągów na peronie oraz wsiadających bądź wysiadających pasażerów. Z uwagą obserwowały prace remontowe wiaduktu kolejowego. 
Przedszkolaki zobaczyły też, gdzie jest położony budynek Urzędu Pocztowego nr 2 w Krośnie przy ulicy Mielczarskiego. Bardzo szybko dostrzegły różnicę w wyglądzie zabytkowych budynków dworca PKP, Poczty a położonego w pobliżu budynku galerii – „Ful- Market”. 
Wszyscy przedszkolacy zgodnie stwierdzili, że nasze miasto – Krosno jest bardzo piękne i na kolejnych wycieczkach będziemy je dalej poznawać. 


[Obejrzyj fotografie]


„POZNAJEMY DAWNE ZAWODY”

Dnia 1.10.2015 roku dzieci z grup starszych „Misie”; „Krasnale” i „Tygryski” pod opieką wychowawczyń uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Przedszkolacy wysłuchali lekcji muzealnych prezentowanych przez panie Iwonę Jurczyk i Iwonę Cwiąkałę na temat „Dawnych zawodów”. 
Dzieci zobaczyły wystawę stałą prezentowaną przez muzeum – Dzieje rzemiosła Polski południowo- wschodniej – wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego ( XIX i XX w.) . 
Poznały pracę w małych pracowniach rzemieślniczych takich jak: krawieckiej, modniarskiej, fryzjerskiej, szewskiej, rymarskiej, stolarskiej, snycerskiej, zegarmistrzowskiej i kowalskiej. 
W trakcie zwiedzania dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspozycją, mogły z bliska przyglądać się zgromadzonym przedmiotom i dotykać je. 

[Obejrzyj fotografie]


RODZICE W PRZEDSZKOLU

Dnia 14 września 2015 roku odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci które uczęszczają do naszego przedszkola. Zebranie rozpoczęła wicedyrektor pani Elżbieta Fejkiel serdecznie witając przybyłych rodziców, panią dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie Teresę Janusz, panią psycholog Annę Korab z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krośnie i nauczycieli pracujących w przedszkolu. Rodzice zostali zapoznani z porządkiem zebrania. Na wstępie wysłuchali ciekawej prelekcji pani Anny Korab z poradni na temat: „Pozytywnych aspektów wcześniejszego zapisu dzieci do przedszkola oraz związane z tym aktywności małego przedszkolaka”. 
Dyrektor zespołu pani Teresa Janusz krótko poinformowała rodziców o założeniach i celach pracy dydaktyczno – wychowawczej na rok szkolnym 2015/2016. 
Rodzice zapoznali się również z koncepcją pracy przedszkola na lata 2015- 2019 
Następnie rodzice udali się na poszczególne grupy na spotkania z wychowawcami swoich pociech. 

[Obejrzyj fotografie]


PRZEDSZKOLACY W SZKOLE

Dzieci z grup starszych „Misie” pod opieką pani Teresy Steligi, „Krasnale” z panią Barbarą Wieczorek i „Tygryski” z wychowawczynią panią Ewą Bielczyńską odwiedziły 17 września 2015 roku Szkołę Podstawową Nr 6 w Krośnie przy ulicy Kletówki 1. 
Przedszkolacy przypomnieli sobie reguły zachowania podczas wycieczki – dzieci ustaliły, iż idziemy kolejno parami, nie popychamy się, uważnie słuchamy, przestrzegamy zasad ruchu drogowego. 
Dzieci obejrzały budynek szkoły, w ciszy i skupieniu przemierzały długi szkolny korytarz. Zobaczyły salę gimnastyczną i wiele sal lekcyjnych mieszczących się w pięknym budynku szkoły. Odwiedziły kolegów z klasy pierwszej uczęszczających do pani Jolanty Habrat. 
Dzieci skorzystały z zaproszenia i z radością bawiły się i ćwiczyły na rożnych urządzeniach i przyrządach znajdujących się na szkolnym placu zabaw. 
W drodze powrotnej milo wspominali wizytę w szkole, dopytując o kolejny termin spotkania z zaprzyjaźnionymi uczniami. 

[Obejrzyj fotografie]


Pamiętamy o obrońcach Polski

Dnia 1 września 2015 roku dzieci z grup starszych : „Misie”; „Krasnale” i „Tygryski” uczestniczyły w apelu poświęconym 76 Rocznicy wybuchu II wojny światowej. 
Przedszkolacy wykonali z pomocą nauczycieli okolicznościową gazetkę o naszej ojczyźnie. Wszystkie dzieci w skupieniu uczciły pamięć poległych na wojnie minutą ciszy i z należytą powagą wysłuchały Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego. 

[Obejrzyj fotografie]


„ŻEGNAMY PRZEDSZKOLE”

..Przyszedł czas pożegnać przedszkole
i przygotować się do drogi ku szkole..

Dnia 24 czerwca 2015 roku odbyło się POŻEGNANIE Z PRZEDSZKOLEM sześciolatków uczęszczających do grupy „Krasnale’ prowadzonej przez panią Barbarę Wieczorek. 
25 czerwca 2015 roku takie pożegnanie miały również dzieci z grupy „Misie” pracujące z panią Magdaleną Paczoną. 
26 czerwca 2015 roku uroczyście z przedszkolem pożegnały się przedszkolaki z grupy „Tygryski” pani Ewy Bielczyńskiej. 
We wszystkich uroczystościach wzięła udział Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz i wicedyrektor pani Elżbieta Fejkiel oraz rodzice dzieci uczęszczających do poszczególnych grup.
Każda grupa zaprezentowała przygotowane wiersze, inscenizacje i piosenki wspominając w nich chwile przeżyte przedszkolu, starszaki uświetniły swoje pożegnanie tańcami przygotowanymi na tę uroczystość. 
Po części artystycznej dzieci otrzymały z rąk pani Dyrektor i wychowawców DYPLOM UKOŃCZENIA PRZEDSZKOLA oraz pamiątkowe książeczki i prezenty niespodzianki. Słowa podziękowań popłynęły ze strony rodziców, którzy przez cały rok wytrwale pomagali i wspierali nauczycieli i swoje pociechy. 
Po części oficjalnej nadszedł czas podziękowań dla Dyrekcji, nauczycieli, pani intendentki, pań z obsługi i kuchni - piękne kwiaty, słowa uznania i życzenia wzruszyły wszystkich obecnych. Wykonano wiele pamiątkowych zdjęć. 
Wszystkim absolwentom „czwórki” życzymy samych sukcesów na dalszej drodze edukacji. 


[Obejrzyj fotografie]


DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU 

„ Kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat..” Janusz Korczak

Jak co roku nasze przedszkole hucznie obchodziło Dzień Dziecka . Wszystkie przedszkolaki rozpoczęły go od wspólnych zabaw przy muzyce połączonych z naśladowaniem różnych zwierzątek i postaci z bajki. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności sportowe poprzez udział w różnorakich konkurencjach: rzutach do tarczy, koła hula-hop, skoków w dal, przechodzeniu przez tunel na czas, podskokach w workach, czołganiu między przeszkodami. W chwilach wytchnienia poszczególne grupy rozwiązywały zagadki i rebusy związane ze zdrowym odżywianiem. Młodsze dzieci pomagały w dmuchaniu kolorowych balonów i wykonywaniu z nich różnych przedmiotów, dziewczynki fascynowały kolorowe kwiatuszki a chłopców szpady i szable. Oprócz tego było wiele radości przy łapaniu mydlanych baniek w ogrodzie, malowaniu twarzy i budowaniu zamków z piasku. Największą atrakcją jednak było spożywanie kiełbasek z grilla na świeżym powietrzu. Wszystkie dzieci spędziły ten dzień na wesołej zabawie integrując się ze sobą w trakcie wspólnych gier, konkursów i zabaw tanecznych. Każde dziecko otrzymało „słodką „ niespodziankę i kolorowankę. Przedszkolacy w tym dniu byli radośni i szczęśliwi co widać na wykonanych pamiątkowych zdjęciach. 

[Obejrzyj fotografie]


Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Farfurni”

Dnia 25 maja 2015 roku dzieci z grupy „Krasnale” wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Barbarą Wieczorek udały się na wycieczkę autokarową do Zawadki Rymanowskiej – położonej w Beskidzie Niskim między górami Cergową a Piotrusia. Dzieci przebywały w gospodarstwie agroturystyczny „Farfurni” państwa Kacprzyków. 
Na podobną wycieczkę udały się dzieci z grupy „Tygryski” wraz z rodzicami dnia 29 maja 2015 roku pod opieką pani Ewy Bielczyńskiej. Przedszkolacy mogli napawać się ciszą, karmić oczy soczystą zielenią i pięknymi widokami. 
Dzieci z grupy „Krasnale” podziwiały piękno koni hodowanych w gospodarstwie, poznały ich budowę i sposób odżywiania. Dzieci z grupy „Tygryski’ mogły w towarzystwie gospodarza dopieszczać i oswajać kozy, poznać ich hodowlę, posmakować sera koziego, który jest wytwarzany z ich mleka w tym ekologicznym gospodarstwie.
Wszystkie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastyczno-technicznych na których wykonały z różnorodnych materiałów laleczki, pacynki czy rycerzy bądź samurajów. Przedszkolacy mieli dużo miejsca do zabaw na świeżym powietrzu, mogli zdobywać przylegające do domu górki, pozjeżdżać na zjeżdżalni, pohuśtać się, zabawić w berka i chowanego. 
Rodzice podziwiali z przydomowej werandy przepiękne widoki na okoliczne wzniesienia i góry pokryte różnorodnymi drzewami. W altance dzieci zaprezentowały program przygotowany na Dzień Mamy i wręczyły ręcznie wykonane upominki. Następnie z ogromnym zapałem i radością rozpalono grilla i z apetytem zajadano kiełbaski i pieczony chlebek. Po wspólnych zabawach przy muzyce przedszkolacy udali się w drogę powrotną do Krosna. W czasie podróży wszyscy wymieniali uwagi i spostrzeżenia na temat spokoju życia i ciszy panującej w gospodarstwie agroturystycznym w Zawadce Rymanowskiej. 

[Obejrzyj fotografie]


Muzeum Lalek w Pilźnie

Dnia 26 maja 2015 roku dzieci z grupy „Misie” wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Magdaleną Paczosa odwiedziły Muzeum Lalek w Pilźnie i Miniaturowe wioski w Lipinkach. W podobnej wycieczce wzięły udział dzieci z grupy „Kaczuszki” dniu 27 maja 2015 roku, które wspólnie z rodzicami i wychowawczynią panią Teresą Steligą odwiedziły też Muzeum Lalek. 
Wszystkie dzieci z ogromną radością zwiedzały Muzeum Lalek, podziwiały eksponaty i przedmioty prezentowane na wystawkach. 
Przedszkolacy zobaczyli spektakl światła i dźwięku na babcinym strychu pod tytułem” Jak pory roku wędrowały po świecie”. Dzieci miały możliwość uporządkowania sobie dni tygodnia, pór roku, przypomnienia ich charakterystycznych cech. 
Z zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach ceramicznych na których przygotowały niespodziankę z gliny dla mamusi. Dzieci posługiwały się prostymi technikami plastycznymi, rozwijały wyobraźnie zamiłowania plastyczne. 
Obejrzały wystawę zabawek „Zabawki babci, mamy i moje”, podpatrywały pracę zabytkowej manufaktury - pracowni lalkarskiej „Jak powstaje lalka”. 
Przedszkolacy w Lipinkach spacerowali po Miniaturowych Wioskach, zdobyli zamek średniowieczny a na koniec zagościli w Gospodzie Wiedźmy gdzie najedli się do syta różnorodnych pierożków i autokarem wrócili do przedszkola. 

[Obejrzyj fotografie]


Wycieczka autokarowa grupy Smerfów do Muzeum Dobranocek

Dnia 26.05.2015 r. odbyła się wycieczka autokarowa grupy Smerfów do Muzeum Dobranocek oraz do Kolorowego Świata – sali zabaw znajdujących się w Rzeszowie.
W wycieczce wzięło udział 21 dzieci, 3 opiekunów oraz 21 mam w roli opiekunów.
Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Dobranocek
W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i in. Są też takie skarby, jak emisyjne pacynki, jedyny istniejący rękopis oraz maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki Jacek i Agatka, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 roku. Można również podziwiać projekty postaci: Gapiszona, Gucia i Cezara, Pyzy a także plansz wyświetlanych przed i po emisji wieczorynek.
W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek mogliśmy obejrzeć najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek, Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok i wielu innych. Dzieci mogły pozwać do zdjęć z ulubionymi bohaterami bajek.
Oglądanie kolekcji oraz bajek było świetną zabawą dla dzieci, a u mam wywołało wiele miłych wspomnień i pozwoliło wrócić choć na chwilę do czasów ich dzieciństwa.
Następnie udaliśmy się do upragnionej sali zabaw - Kolorowy świat. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas pobytu w sali. Następnie udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych skakańców, armatek na piłeczki, koników oraz automatów. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha w którym można było odpocząć. W czasie dwugodzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki smacznymi przekąskami w bufecie znajdującym się w Sali Zabaw.
Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu, który przybył do Krosna około godz. 15:30. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…


[Obejrzyj fotografie]


XI Sportowa Olimpiada Integracyjna dla przedszkolaków „ Przez ruch do zdrowia”

Dnia 6 maja 2015 roku dzieci z grupy V „Tygryski” przygotowywane przez panią Ewę Bielczyńską uczestniczyły w XI Sportowej Olimpiadzie Integracyjnej dla przedszkoli „Przez ruch do zdrowia” organizowanej pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna.
Olimpiada odbywała się na hali MOSiR Krosno. (…)
Celem olimpiady było: (…)
- kształtowanie zachowań prozdrowotnych
- nauka wypoczynku poprzez sport i zabawę
- wzmacnianie wiary dziecka we własne siły – przygotowanie wychowanków do przeżywania sukcesów i skutecznego radzenia sobie z porażkami
- osiągnięcie możliwie najpełniejszej integracji społecznej między przedszkolakami
- dostarczenie dzieciom radości

Olimpiada dla przedszkolaków rozpoczęła się defiladą wszystkich uczestników z emblematami swojej placówki. Po ustawieniu drużyn nastąpiło uroczyste Otwarcie Olimpiady przez Prezydenta Miasta Krosna pana Bronisława Barana (…) Wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn Olimpiady i złożyli uroczyste ślubowanie. 
Dzieci rozegrały kilkanaście konkurencji sportowych: skoki z miejsca w dal, biegi na czas w różnych dystansach, rzuty piłką, strzelanie goli do pustej bramki, kręcenie na czas hula-hop itp., (…) Konkurencje te dostarczyły wiele emocji zarówno zawodnikom jak i kibicującym kolegom z grupy. 
Radości i zadowolenia było co nie miara, pojawiły się też chwile żalu i zwątpienia we własne umiejętności sportowe. Czas między rozgrywkami w poszczególnych dyscyplinach umilał występ zespołów tanecznych. 
Następnie organizatorzy ogłosili wyniki zmagań sportowych, zawodnicy otrzymali piękne medale, dyplomy(…) dla drużyn i nagrody niespodzianki. 
Dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku i lekkiego orzeźwienia zdrowym soczkiem.(…) Zawodnicy składali również deklarację o przystąpieniu do dalszych ćwiczeń nad swoimi umiejętnościami sportowymi. 

[Obejrzyj fotografie]


„ŻACZEK PRZEDSZKOLACZEK” - na scenie -

Dnia 7 maja dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w konkursie recytatorskim „Żaczek przedszkolaczek – na scenie” - w kategorii indywidualnego mówienia wiersza; organizowanym w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. 
Jury powołane przez organizatorów dokonało oceny według następujących kryteriów:
- interpretacja
- kultura słowa
- dobór repertuaru ( wartość artystyczna)
- ogólny wraz artystyczny
Nasze przedszkole reprezentowały dzieci:
· KRZYWDA WERONIKA z wierszem: „Zakochana żaba” T. Śliwiaka
· TENETA KACPER z „Jajem” J. Brzechwy obydwoje z grupy „Misie” prowadzonej przez panią Magdalenę Paczosa
· GAURA NIKOLA z „Samochwałą” J. Brzechwy
· WIKLOWSKA ZUZANNA z „Żuczkiem” J. Brzechwy
· WILK JAGODA z „Chorym kotkiem” S. Jachowicza dziewczynki z grupy „Krasnale” prowadzone przez panią Barbarę Wieczorek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne kolorowe DYPLOMY uczestnictwa i pluszową maskotkę. 

Jury wyróżniło następujących uczestników konkursu: 
· TENETĘ KACPRA
· WIKLOWSKĄ ZUZANNĘ
· WILK JAGODĘ
Dzieci te otrzymały DYPLOMY WYRÓŻNIENIE i książki ze zbiorem wierszy Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. 

[Obejrzyj fotografie]


„Przyjaciele Lasu”

Bo choć mało mamy lat, kochamy tak bardzo świat;
I jeśli ma pięknie być, to musimy o to dbać;
Posprzątamy dookoła, pozbieramy wszystkie śmieci;
Posadzimy więcej drzewek, niech im Słońce jaśniej świeci.


Dnia 29 kwietnia 2015 roku dzieci zaprezentowały inscenizację pod tytułem
„ PRZYJACIELE LASU”. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z kółka teatralnego „Teatrolandia” oraz te, które wyraziły chęć udziału w spektaklu z grupy „Krasnale”
i „Tygryski”. Inscenizacja przygotowana przez panią Barbarę Wieczorek miała charakter zajęcia otwartego dla Rodziców dzieci z grupy „Krasnale”. 
Przedstawienie miało na celu:
- propagowanie postaw ekologicznych w najbliższym ekosystemie;
- przybliżanie problemu zaśmiecania lasów, Ziemi i skutków takiego postępowania w przyszłości, 
- przyswojenie określeń: ekologia, segregacja, recykling;
- uwrażliwienie dzieci na piękno naszej przyrody – lasów. 
Wszystkie przedszkolaki były bardzo zaangażowane w przedstawienie teatralne, pomagały w przygotowaniu dekoracji, scenerii i elementów stroju. 
Po przedstawieniu odbył się konkurs recytatorski pod tytułem: „Przyroda i ekologia” prowadzony przez panią Mariolę Barud. W konkursie tym wystąpiło 14 dzieci z grup: „Smerfy”, „Kaczuszki” i „ Misie”. Dzieci zaprezentowały wiersze o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. 

[Obejrzyj fotografie]


„PRZYJACIEL PRZYRODY”
– konkurs przyrodniczo - ekologiczny -


Dnia 24 kwietnia 2015 roku dziewczynki reprezentujące nasze przedszkole w składzie:
· Penar Wiktoria z grupy „Misie”
· Bajgrowicz Maja
· Wilk Jagoda z grupy „Krasnale”
uczestniczyły w konkursie przyrodniczo-ekologicznym organizowanym przez Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Krośnie. 
Celem konkursu było;
· kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie oraz zdrowej rywalizacji,
· rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
· rozbudzanie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych. 

Wszystkie dziewczynki otrzymały piękne DYPLOMY nagrody rzeczowe i okolicznościowy Dyplom dla przedszkola wręczany przez Naczelnik Wydziału Edukacji w Krośnie panią Grażynę Gregorczyk i panią Inspektor Oświaty Darię Chorzępę. 
Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i zdrowy soczek. 

[Obejrzyj fotografie]


19 Przegląd Piosenki Przedszkolnej - KROSNO 2015 -

Dnia 27 marca 2015 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Przedszkolnej organizowanym w Krośnie przez Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie i Zespół Szkół Muzycznych. 

Konkurs ma na celu :
- promowanie dziecięcej twórczości muzycznej;
- konfrontacja dorobku artystycznego solistów i zespołów wokalnych. 
Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki : 
- Anita Szymkowicz z piosenką „ Deszczowa piosenka”
- Kamila Zajdel z piosenką „ Oj dana, dana” z grupy „ Misie” przygotowywane przez panią Magdalenę Paczosa.
- Maja Bajerowicz, Nikola Gaura z piosenką „ Duszki, duszki leśne”
- Zuzanna Wilkowska, Jagoda Wilk z piosenką „ Wróbelek Marcelek”
z grupy „Krasnale” przygotowywane przez panią Barbarę Wieczorek.
Dziewczynki otrzymały piękne pamiątkowe Dyplomy i nagrody niespodzianki za udział w konkursie, Kamila Zajdel otrzymała jeszcze Szczególne Wyróżnienia za swój występ. 
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów. 

[Obejrzyj fotografie]


„EDUKACJA ANTYNIKOTYNOWA W PRZEDSZKOLU”

W miesiącu marcu w naszym przedszkolu we wszystkich grupach przeprowadzono cykl zajęć dydaktycznych dotyczących realizacji opracowanego przez Instytut Matki i Dziecka programu edukacji antynikotynowej dla dzieci przedszkolnych pod hasłem - „ Czyste powietrze wokół nas”. 
Głównym celem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. 
Realizację programu rozpoczęto od wycieczki po okolicy, aby zaobserwować źródła dymów w środowisku, określić ich rodzaje oraz przyczyny. Dzieci zauważyły dymy z kominów, dymy spalinowe. Zauważyły też dym papierosowy. 
Metodą „burzy mózgów” dzieci wypowiadały się, jak zmobilizować dorosłych do niepalenia. Dzieci zaprojektowały i wykonały znaki zakazu palenia papierosów, które zostały rozwieszone w różnych miejscach naszego przedszkola. Z własnoręcznie wykonanym znakiem „ NIE PAL PRZY MNIE” dzieci wracały do domu. Miały umieścić ten znak w dowolnie wybranym miejscu, tak aby każdy mógł go zobaczyć. Dzieci poznały opowiadanie 
„ O kominie, który przestał dymić” wymyślały sposoby dbania o środowisko - walki z zanieczyszczeniami. 
Maskotka programu- dinozaur DINEK – uwrażliwił dzieci na szkodliwość dymu papierosowego a jego piosenka pt; „ Zielony Dinek ” przypominała, że nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. 
Wprowadzenie wychowania antynikotynowego do programu nauczania jest realizacją części wychowania zdrowotnego. 

[Obejrzyj fotografie]


„Przedszkolny bal ”

Już karnawał włożył maskę, 
Drzwi otworzył z hukiem,
Mam wstążeczki i cekiny
Nut wesołych dwie kieszenie
I do tańca ZAPROSZENIE!


Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły; jest atrakcją bardzo lubianą przez najmłodszych, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. 
Tak też było na naszym PRZEDSZKOLNYM BALU w piątek 30 stycznia 2015 roku. Przepięknie udekorowany przedszkolny hol i sala zabaw zapełniła się kolorowymi postaciami z bajek i filmów dla dzieci. Wśród nich można było dostrzec; królewny, królewiczów, czarodziejki, wróżki, motylki, biedroneczki w kropeczki, rycerzy, piratów, policjantów, Spiker - Mana, Batmana… nie sposób wyliczyć wszystkich. 
Dzieci wspólnie z paniami fantastycznie bawiły się przy dźwiękach muzyki, uczestniczyły w konkursach tanecznych, muzycznych, zręcznościowych; tańczyły w parach, grupkach, tworzyły pociągi i kolorowe stonogi. 
Zabawa karnawałowa dostarczyła wiele uśmiechu i radosnych wrażeń naszym przedszkolakom. 
Pozostały wspomnienia i kolorowe fotografie które będą towarzyszyć do kolejnego przedszkolnego balu. 


[Obejrzyj fotografie]


„Dzień Babci i Dziadzia w przedszkolu”

„Dziś uśmiechy więc dajemy,
Babcię i Dziadzia całujemy.
A Wy przy tym Wielkim Święcie
bądźcie dzisiaj uśmiechnięci..”

To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają im ukochani Dziadkowie. Oni dają wnukom bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcje życia oraz to co najważniejsze - ciasteczko. 
Dziadkowie także wiele otrzymują od wnuków, szczególnie w DNIU BABCI I DZIADZIA który tradycyjnie obchodzono w naszym przedszkolu. Dostojnych gości na każdej grupie serdecznie witała wicedyrektor pani Elżbieta Fejkiel – składając serdeczne życzenia. 
Dzieci ze wszystkich grup przygotowały okolicznościowe występy dla najdroższej Babci i Dziadzia. 
- 21 stycznia dzieci z grupy V – „Tygryski”;
- 22 stycznia dzieci z grupy I – „Smerfy”; z grupy III - „Misie”;
- 23 stycznia dzieci z grupy IV – „Krasnale”; 
- 26 stycznia grupa II - „Kaczuszki”.
Część artystyczną przedszkolaki przygotowywały z nauczycielkami pracującymi na grupie: „Tygryski” z panią Ewą Bielczyńską, „Smerfy” z panią Urszulą Forystek; „Misie”z panią Magdaleną Paczosa, „Krasnale” z panią Barbarą Wieczorek, „Kaczuszki” z panią Teresą Steliga.
Wesołe i humorystyczne wiersze oraz piosenki i tańce sprawiły dostojnym gościom wiele radości i przyjemności a także wzbudziły podziw dla umiejętności ukochanych wnucząt. 
Każdy przedszkolak obdarował swoich Dziadków serdecznymi życzeniami i upominkiem. 
Na wszystkich przybyłych na uroczystość gości czekał słodki poczęstunek który dodatkowo umilił chwile spędzone z wnuczętami. 
Bardzo miło było nam gościć zacne Babcie i Dziadków , dziękujemy za tak liczne przybycie i do zobaczenia w przedszkolu za rok. 

[Obejrzyj fotografie]


„Jak pomagamy przygotować się zwierzętom do zimy”
- konkurs plastyczny-Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Jak pomagamy zwierzętom przygotować się do zimy” został w miesiącu styczniu rozstrzygnięty. 

Konkurs miał na celu:
- kształtowanie opiekuńczej postawy wobec ptaków i zwierząt,
- rozbudzanie zainteresowania losem zwierząt w czasie zimy,
- wzmacnianie wiary we własne możliwości,
- rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych,
- budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.

Dziękujemy wszystkim dzieciom które podjęły wyzwanie 
i spróbowały swoich sił w konkursie. 
Jury nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace. 
Oto lista nagrodzonych w konkursie: 
I miejsce- MONIKA BIEL – PM Nr 5 
II miejsce – EMILIA ZAJDEL – PM Nr 1
III miejsce – ADRIANNA WIERNASZ – PM Nr 10

Dziewczynki z Naszego przedszkola biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienie , oto lista:
• ANITA SZYMKOWICZ – grupa „Misie”
• ALEKSANDRA LORENS, MILENA PNIAK, KAJA SPORNIAK, JAGODA WILK – z grupy „Krasnale”
• MARTYNA GODEK, JULIA JEZIERSKA, OLIWIA NIEZGODA – z grupy „Tygryski”

Pozostałe wyróżnione dzieci:
• JULIA SERWIŃSKA, NATALIA DROZD – PM Nr 1
• KORNELIA ŻYCHOWSKA, ZUZANNA WÓJTOWICZ- PM Nr 5
• PAULINA DONICA, JAGODA ZIELIŃSKA –PM Nr 10
• JULIA JAKIEŁA, PAULINA ZUBEL, SZYMON HABRAT – SZP Nr 5
• FILIP HANIEBNIK PM Nr 11
• WIKTORIA BIELECKA PM Nr 2
• KINGA LONGAWA, MAGDALENA DURAŁ, JULIA RYBCZAK – PM Nr 8
• JULIA GIEFERT – MZS Nr 8
• BLANKA STELMACH, PATRYCJA KIELAR, HANNA KUŹNAR- PM Nr 3

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe DYPLOMY oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!


[Obejrzyj fotografie]


 

Przedszkole  Miejskie  Nr  4  w  Krośnie  -  ul.  Wyzwolenia  6  B,  tel.  13  43  239  50,  e-mail:  pm4krosno@interia.eu