STRONA GŁÓWNA  |  KONCEPCJA PRZEDSZKOLA  |  AKTUALNOŚCI  |  NABÓR  |  PRIORYTETY I ZADANIA  |  GRUPY WIEKOWE   


BAZA  |  CZAS PRACY  |  PROGRAMY   |  ZAJĘCIA DODATKOWE  |  STATUT   |  KONTAKT


 

2011 r.


Wigilia w Przedszkolu

Dnia 20 grudnia 2011 roku, w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia przedszkolna. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz, serdecznie witając przybyłych Rodziców i wszystkie dzieci. Dyrektor przedszkola – pani Elżbieta Fejkiel zaprosiła zebranych na przedstawienie Jasełek przygotowane przez dzieci z grupy V „Tygryski” przez panią Elżbietę Kraś. Jasełka umożliwiły pielęgnowanie przez dzieci rodzinnych tradycji 
i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie. W trakcie występu dzieci miały okazję do rozwijania spontanicznej aktywności twórczej wyrażonej w słowie i działaniu. 
W sposób komunikatywny i wyraźny przekazywały treści inscenizacji. Przedstawienie wywołało 
u dzieci i rodziców radosne przeżycia. Wszystkim obecnym udzielił się miły, ciepły i świąteczny nastrój. Wszyscy brali czynny udział w uroczystości poprzez śpiewanie bożonarodzeniowych kolęd i pastorałek. Dodatkowej powagi, podniosłości dodały także zapalone przez rodziców zimne ognie.
Następnie dzieci w grupach podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie życzenia i spożyły wieczerzę wigilijną: barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą, a także z serem i rybę po grecku. Potem dzieci wspólnie kolędowały. 

[Obejrzyj fotografie]


MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 6 grudnia 2011 roku jak zazwyczaj do dzieci uczęszczających do Naszego Przedszkola przybył święty Mikołaj ze Śnieżynką i ooogromnym workiem pełnym prezentów. Mikołaja na poszczególne grupy zapraszała Pani Dyrektor Elżbieta Fejkiel serdecznie dziękując za pamięć 
i odszukanie drogi do Naszej placówki, przez tak zapracowanego zacnego gościa. Dzieci zaś na powitanie recytowały wiersze i śpiewały piosenki , szczególnie donośnie brzmiała zwrotka śpiewana przez najstarsze przedszkolaki:
…„ Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie grzecznie na Niego czekają……”
Radość i uśmiech gościł na buźkach wszystkich obdarowanych przedszkolaków , 
które z prezentami ochoczo pozowały do zdjęć na kolanach Kochanego Mikołaja.

[Obejrzyj fotografie]


 

ODWIEDZAMY „ZIELONĄ KLASĘ”

Dnia 7 X 2011 roku grupa V „ Tygryski ” ; dnia 21 X 2011 roku grupa IV „ Krasnale” w ramach obchodów 2011 roku , jako Międzynarodowego Roku Lasów dzieci uczestniczyły w zajęciach tak zwanej „ zielonej klasy ”. 
Przedszkolaki zobaczyły przyrodnicze eksponaty zgromadzone w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie; wypchane różne zwierzęta występujące w naszych okolicach : wilka, niedźwiedzia, sarnę , kunę, dzika, bobra, łasicę; ptaki : kuropatwy, przepiórki, sowy, myszołowy. 
Dzieci mogły dotknąć różnego gatunku krzewy, ich kwiaty i owoce; rozpoznawać drzewa 
i wzbogacać wiadomości o nowe nazwy. Odwiedziły „szkółkę leśną” i poznały zasady ochrony 
i zachowania w lesie. 
Przy tablicach poglądowych rozmieszczonych w zielonej klasie pod okiem pracownika Lasów Państwowych - p. Zofii dokładnie mogły śledzić przebieg niektórych zjawisk przyrodniczych : ekosystemów, czterech pór roku, pogłębiły też wiedzę dlaczego nie należy palić traw. 
Dzieci zachwyciło „ oczko wodne ” , ozdobne kamyki i drewniany mostek po którym mogły spacerować. 
Wszyscy uczestnicy wyprawy starali się zapamiętać Porady Młodego Wędrowca :
nie zbieraj grzybów i owoców , których nie znasz - mogą być trujące;
nie zrywaj roślin i kwiatów, gdyż wiele z nich jest pod ochroną ;
nie hałasuj , gdyż zakłócasz życie leśnych zwierząt; 
nie rozpalaj ogniska w lesie ani w jego pobliżu;
nie zabieraj do domu opuszczonych zwierząt; one czekają na mamę; 
nie śmieć – gdyż zamiast lasu i jego mieszkańców, następnym razem zastaniesz opustoszałe wysypisko .
Na zakończenie dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze otrzymując nagrodę- niespodziankę za prawidłową odpowiedź. Wszystkie dzieci otrzymały oryginalne czapeczki, zakładki do książek, przyrodnicze karteczki, ekologiczne długopisy z napisem MIĘDZYNARODOWY ROK LASÓW. 
Na grupie pozostały ciekawe książki związane z ochroną przyrody, poradniki dotyczące wycieczek do lasu i zbierania grzybów, jak też filmy DVD :
„ Jaki to ptak?”
„ Leśne rezerwaty Podkarpacia”
„ Bieszczadzka kolejka leśna”.
Szczególne podziękowania wszystkie przedszkolaki składają na ręce państwa Agaty 
i Andrzeja Nowakowskich rodziców Jędrzeja i Jeremiego za pomoc w organizacji spotkań 
w „zielonej klasie” .


[Obejrzyj fotografie]


 

Poznajemy KROSNO

Dnia 4 X 2011 roku dzieci z grupy IV 
„Krasnale ” i z grupy V „ Tygryski ” uczestniczyły w wycieczce mającej na celu poznanie najbliższego otoczenia przedszkola .

Dzieci odwiedziły :

Urząd Pocztowy nr 2 w Krośnie 
Bank Pocztowy 
Dworzec PKS 
Dworzec PKP

Oglądając powyższe budynki poznały sposób ich funkcjonowania, poznały osoby pracujące na poczcie, w banku , na stacji PKS i PKP . 
Na poczcie zobaczyły jak wygląda praca przy okienku , listonosza , zakupiły kartki , znaczki 
i wysłały je do bliskich. Zobaczyły pracę w banku pocztowym . Wszystkie dzieci otrzymały ulotki do wykorzystania w zabawie .
Na dworcu PKS w poczekalni dzieci zobaczyły kasy biletowe, pracę kasjerki, zapoznały się 
z rozkładem przyjazdów i odjazdów autobusów , poznały nazwy pobliskich miejscowości, przystanki z których odjeżdżają i parking dla autobusów.
Odwiedzając Dworzec PKP Krosno zobaczyły stację . poczekalnie, kasy biletowe, rozkład jazdy pociągów, semafory, lokomotywę i wagony wiozące różne towary. Dzieci weszły też na wiadukt kolejowy, by podziwiać przepiękny widok na okolicę Krosna. 
Wizyta na stacji PKS, PKP , urzędzie i banku pocztowym dostarczyła dzieciom wiele radości i zainspirowała do zabaw tematycznych i konstrukcyjnych, wzbogaciła słownictwo o nowe wyrazy: stacja, poczekalnia, zajezdnia, kasa biletowa, kasownik, semafor, peron, tor, wiadukt itp. 

W każdym odwiedzanym miejscu grupy wykonały pamiątkowe zdjęcia. 

 

Obejrzyj fotografie


Zwiedzamy KROSNO

W piątek 30 września 2011 roku wszystkie nasze przedszkolaki wyruszyły w podróż ekologiczną kolejką turystyczną, by podziwiać piękne miasto Krosno, poznać jego zabytki i atrakcje.
Po zajęciu miejsca w „ Ciuchci” i pożegnaniu przez panią Dyrektor Elżbietę Fejkiel wszyscy rozpoczęli niezwykłą podróż .
Najpierw poznały budynek Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, które odwiedzają biorąc udział w konkursach, zajęciach artystyczno-tanecznych. Zobaczyły pomnik Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika i Ignacego Łukaszewicza. Wszyscy mali podróżnicy rozpoznali restaurację McDonald’s i z uśmiechem na twarzy poznawały atrakcje Krośnieńskiego Ogródka Jordanowskiego z przepięknymi jesiennymi klombami i rabatami. Poznając uroki „Starówki” z kolorowymi kamieniczkami, wszyscy przedszkolacy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć przy fontannie i zabytkowej studni.
Dzieci żałowały , że czas tak szybko minął i bajeczna podróż dobiegła końca.

 

Obejrzyj fotografie


 

POLICJA PREZENTUJE I UCZY

Dnia 16 września 2011 roku na placu przedszkolnym dzieci powitały policjantów pracujących 
w Komendzie Policji w Krośnie.
Przedszkolaków odwiedzili:
- dzielnicowy mł. asp. Mirosław Gurgacz
- młodszy aspirant Daniel Klara 
- sierżant Grzegorz Lisowski
prezentując sprzęt, który wykorzystują codziennie w swojej niebezpiecznej pracy. Z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi zaparkował radiowóz policyjny, samochód do przewożenia niebezpiecznych osób, „ścigacz policyjny” z drogówki. Dzieci z uwagą i w skupieniu oglądały sprzęt, dotykały, sprawdzały, włączały sygnały dźwiękowe i zajmowały miejsca w wybranych maszynach policyjnych, nie brakło też chętnych do skorzystania z miejsca przeznaczonego dla osoby zatrzymanej. Prawie wszystkie dzieci z pomocą policjanta usadowiły się na policyjnym ścigaczu, co sprawiło im ogromną satysfakcję i wywołało uśmiech na twarzy. Dzieci przymierzały strój bojowy, oglądały ubiór do codziennej pracy i ten, który policjanci ubierają na akcję i do walki 
z chuliganami. Wszyscy uczestnicy pokazu, zarówno dzieci, jak i goście ze szkoły – uczniowie klas pierwszych, niechętnie rozstali się z bardzo interesującymi gośćmi.
Na zakończenie dzieci wręczyły przygotowane laurki i kwiaty.

Obejrzyj fotografie


 

RODZICE W PRZEDSZKOLU

Dnia 15 września 2011 roku o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z Rodzicami dzieci, które uczęszczają w bieżącym roku szkolnym do naszego przedszkola. 
Zebranie rozpoczęła Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie pani Teresa Janusz serdecznie witając przybyłych licznie rodziców. Pani dyrektor omówiła zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze; bardzo szczegółowo wyjaśniła rodzicom kwestię opłat za pobyt w przedszkolu. 
Wskazała, iż :
- wszelkie zmiany w umowie wymagają formy pisemnej z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca;
- ustalone w umowie godziny pobytu dziecka oraz liczba i rodzaj posiłków mogą zostać zmienione wyłącznie w trybie aneksu do umowy.
Sprawy organizacyjne dotyczące zakupu książek, ubezpieczenia, zajęć dodatkowych takich jak – rytmika, język angielski, tańce, logorytmika itp. zebranym przedstawiła Dyrektor Przedszkola Pani Elżbieta Fejkiel. 
Następnie rodzice udali się do grup na spotkania z wychowawcami.

 

Obejrzyj fotografie


 

„POŻEGNAMY PRZEDSZKOLE,
POKŁONIMY SIĘ SZKOLE,
NOWĄ DROGĄ PÓJDZIEMY ODWAŻNIE….”Dnia 21 czerwca 2011 roku grupa IV „Tygryski”
Dnia 22 czerwca 2011 roku grupa V „Krasnale”

uroczyście

POŻEGNAŁY PRZEDSZKOLE
w towarzystwie pani Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Krośnie Teresy Janusz; pani Elżbiety Fejkiel – Dyrektora Przedszkola nr 4 
w Krośnie; przybyłych Rodziców i nauczycieli pracujących na tych grupach: Ewy Bielczyńskiej, Barbary Wieczorek, Elżbiety Kraś. 
Przedszkolacy po raz ostatni zaprezentowali przygotowany program artystyczny na który złożyły się okolicznościowe wiersze, piosenki, inscenizacje, tańce i układy choreograficzne do wybranych melodii wspólnie z panią Anią od rytmiki. 
Na zakończenie uroczystości wszyscy „abiturienci” przedszkola otrzymali z rąk pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy i niespodzianki wraz z życzeniami zdrowych i pogodnych wakacji oraz osiągania sukcesów w szkole.
Miłym akcentem tego ostatniego wspólnego spotkania było wykonanie pamiątkowej fotografii 
i zaproszenie dzieci do odwiedzania swojego przedszkola.

[Obejrzyj fotografie]


 

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE !!!

Dnia 17 czerwca 2011 roku dzieci z grupy TYGRYSKI i KRASNALE otrzymały emblematy odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie , które przedszkolakom wręczyła p. Dorota Krygowska . 
Dzieci dzięki „ odblaskom” będą mogły bezpieczniej pokonywać drogę do szkoły , wspólnie przypomniały zasady poruszania się po ulicach i chodniku, korzystania z pasów dla pieszych; jazdy na rowerze ; wszystkie potrafiły prawidłowo podać najważniejsze telefony alarmowe na policję 997, straż 998 i na pogotowie 999.
Spotkanie zakończyło się śpiewem piosenki „ Gapa” i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

 

Obejrzyj fotografie


 

1 CZERWIEC – RADOSNE ŚWIĘTO

W tym dniu wszystkie dzieci z naszego Przedszkola świętowanie rozpoczęły od rana tańcząc 
i śpiewając wspólnie z panią Anią od rytmiki. Nie tylko dziewczynki poznawały kroki samby, rumby i salsy. Wszyscy brali udział w różnych zawodach sportowych; rzutach do tarczy lotkami, podskokach na piłce , rzutach do obręczy , strzelaniu goli, trafianiu do celu, zwycięzców było wielu , nagrody otrzymywali wszyscy biorący udział. Z zapałem rozwijano talenty plastyczne ; 
czy to w malowaniu, rysowaniu na sztalugach , rysowaniu kredą białą i kolorową na płytkach koło przedszkola. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy; dziewczynki wybierały serduszka , elementy kwiatowe, motylki zaś chłopcy groźne zwierzęta - lwy, tygrysy, lamparty. 
By ostudzić nieco panujący upał, dzieci ze smakiem częstowały się przygotowanymi „ słodkościami”; cukierkami, lizakami, czekoladkami i truskawkowo- mlecznymi lodami. 
W przerwie aby wzmocnić siły do dalszej zabawy dzieci z apetytem zjadły kiełbaskę z grilla popijając herbatą. Na pięknie umalowanych buźkach cały dzień gościł pogodny uśmiech i wielka radość. 
Dzieci zgodnie orzekły , że DZIEŃ DZIECKA MÓGŁBY BYĆ CODZIENNIE !!!!!!!!!!! 

[Obejrzyj fotografie]


 

WYCIECZKA DO PILZNA

 

Dnia 26 maja 2011 roku w DNIU ŚWIĘTA MAMY dzieci z grupy IV Tygryski wraz 
z mamami wyjechały na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie i Skansenu w Lipinach.
Dzieci oglądały wystawy lalek w strojach ludowych, poznały pracę w zabytkowych manufakturach, krawieckiej, szewskiej. Oglądnęły spektakl światła i dźwięku „ Jak pory roku po świecie wędrowały”.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach interaktywnych – warsztatach – dziewczynki wykonały biżuterię z kolorowych kamyków, chłopcy zaś lepili ciekawe formy z gliny , by potem je dać do wypalenia.
Odwiedzając Skansen w Lipinach odwiedziły „ Państwo Krasnoludków” i spotkały się 
z „prawdziwą ” wiedźmą. Wszyscy uczestnicy z apetytem zjedli pierogi podawane 
w Gospodzie u Wiedźmy .
Dzieci i mamusie wróciły zadowolone , uśmiechnięte i bogatsze o ciekawe wrażenia 
i pamiątkowe fotografie z wyprawy do bajkowej krainy. 
Po przybyciu do przedszkola dzieci złożyły KOCHANYM MAMOM serdeczne życzenia wręczając stokrotki z kolorowymi motylami w tęczowym kolorze. 


[Obejrzyj fotografie]


 

WYCIECZKA DO SANOKA

W dniu 26 maja 2011 roku w DNIU ŚWIĘTA MAMY , grupa Krasnale wraz z mamami wyjechała na wycieczkę do Sanoka.
Dzieci i mamy wraz z przewodnikiem zwiedziły SKANSEN BUDOWNICTWA LUDOWEGO.
Celem wycieczki było zapoznanie z warunkami bytowania ludzi żyjących dawno temu, ich domostwami , zajęciami i wykonywanymi zawodami. 
Po skończonym zwiedzaniu dzieci bawiły się wspólnie z mamami piłką , grały w „ dwa ognie ” ; śpiewały piosenki dla swoich mam i próbowały smaki różnych lodów . Mamy w tym czasie robiły pamiątkowe zdjęcia.
Dzieci i mamy wróciły do przedszkola z bagażem pozytywnych wrażeń.


KOCHANEJ MAMUSI

W DNIU ŚWIĘTA MAMY – 26 maja 2011 roku, dzieci z grupy najmłodszej Smurfy zaprosiły KOCHANE MAMUSIE na uroczystość z tej okazji.
Z dużym zapałem i ogromną radością zaprezentowały przygotowany program, powitały mamusie wierszem pod tytułem „ Niziutkim ukłonem”, w uroczy sposób zatańczyły do piosenki o zielonych żabkach uciekających przed boćkiem , pięknie wykonały piosenkę o kukułeczce 
z naśladowaniem jej odgłosów.Wspólnie z mamami śpiewały i pokazywały do słów piosenki 
„Jeśli jesteś wesoły!” i „Wiosenny bal”; szczególnie mamy wzruszyły się przy piosence „Mamo, mamo dziś wszystkie dzieci”.
Recytując wiersz o mamusi i wykonanej dla niej laurce wręczyły piękną różyczkę, uściskały MAMUSIE i obsypały milionem całusków . 

[Obejrzyj fotografie]

 

MAMO , BAW SIĘ ZE MNĄ

Dnia 25 maja 2011 roku w grupie „ Kaczuszki ” odbyło się zajęcie otwarte prowadzone przez panią Małgorzatę Jaśkiewicz na które zaproszono wszystkie MAMY .
Zajęcie integracyjne było prowadzone metodą ruchu rozwijającego V. Sherborne 
i pedagogiki zabawy. Zajęcie odbyło się w miłej atmosferze zbliżającego się - ŚWIĘTA MAMY –
Dzieci i mamy podjęły wysiłek wspólnej radosnej zabawy i wczuwania się w różne stany emocjonalne, które towarzyszyły mamom i dzieciom. Pogłębiły się też więzi pomiędzy rodzicami 
i przedszkolem.
Po zajęciach poczęstowano mamy wspólnie przygotowanym deserem owocowym 
i wręczono upominek przygotowany na ŚWIĘTO MAMY. 

[Obejrzyj fotografie]


 

KONKURS PLASTYCZNY „ MOJA PRZYGODA W MUZEUM ”

Dnia 23 maja 2011 roku w Piwnicy Pod Cieniami ogłoszono wyniki konkursu plastycznego: 

„ MOJA PRZYGODA W MUZEUM ”

19 Edycji Lokalnej- Krosno2011 mającego na celu:
• pogłębianie wiedzy dzieci o zbiorach muzealnych,
• kształtowanie właściwych upodobań estetycznych,
• rozwijanie umiejętności plastycznych.

Dzieci z grupy IV Tygryski za wykonanie dwóch kamieniczek z krośnieńskiego Rynku:

Muzeum Rzemiosła i Cech Rzemiosł
otrzymały nagrodę grupową.

Nagrodzone dzieci to:
Ćwiąkała Marta, Domin Daria, Dubiel Weronika, Kazalski Jakub, Kubit Wiktoria, Kłoskowicz Jakub, Lasek Wiktoria, Mermon Zuzanna, Pabian Zuzanna, Szeliga Szymon, Winiarska Maja, Ziemba Oliwia otrzymały zestaw bajkowych przyklejanek, kolorowankę , flamastry, tęczową sprężynkę, szklaną rybkę na szczęście i okolicznościowy DYPLOM 

Wszystkie dzieci uczestniczące w uroczystości mogły skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Nauczyciele przygotowujący z dziećmi prace konkursowe Barbara Wieczorek 
i Ewa Bielczyńska otrzymały Przewodnik po Muzeum Rzemiosła w Krośnie 
i Podziękowanie za przygotowanie wychowanków do konkursu.

Obejrzyj fotografie

 


 

KONKURS TANECZNY „TANIEC TO RADOŚĆ”

 

Dnia 16 maja 2011 roku zespół taneczny z naszego przedszkola - dziewczynki z grupy IV Tygryski w składzie: Daria Domin, Weronika Dubiel, Julia Juszczyk, Julia Szarek, Oliwia Ziemba uczestniczyły w konkursie tanecznym „TANIEC TO RADOŚĆ” i zajęły III miejsce zdobywając okolicznościowy puchar i dyplom.
Konkurs miał na celu:
- konfrontację dorobku artystycznego dziecięcych zespołów tanecznych
- wymianę pomysłów i doświadczeń
- promowanie dziecięcej twórczości tanecznej
- rozwijanie talentów estradowych
- kształtowanie umiejętności współzawodnictwa
Zespół był przygotowywany przez nauczycielki pracujące na grupie: Ewę Bielczyńską i Barbarę Wieczorek. 


Obejrzyj fotografie

 


 

KONKURS PLASTYCZNY "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

 

Dnia 20 maja 2011 roku ogłoszono wyniki konkursu plastycznego dla przedszkoli z terenu powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
mającego na celu:
- promowanie zdrowego stylu życia bez nałogu nikotynowego
- zwiększanie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacji, gdy przebywają w zadymionym pomieszczeniu lub gdy dorośli palą przy nich
- uświadomienie skutków palenia papierosów 
Praca plastyczna wykonana przez WERONIKĘ DUBIEL z grupy IV Tygryski pod kierunkiem nauczycielek Barbary Wieczorek i Ewy Bielczyńskiej zdobyła II miejsce. 
Wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej w Żeglcach, nagrody rzeczowe: bajki, maskotki, słodycze i okolicznościowy dyplom ufundowali organizatorzy Starostwo Powiatowe w Krośnie i Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Krośnie.

 

Obejrzyj fotografie


 

STRAŻACY W PRZEDSZKOLU

                 Dnia 11 maja 2011 roku nasze przedszkole odwiedzili strażacy pracujący 
w Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie: st. asp. Grzegorz Józefczyk, sek. Adam Łukaszewski, st. ogniomistrz Krzysztof Niepokój. 
Hasłem przewodnim wizyty straży pożarnej w naszym przedszkolu było „Dbajmy 
o bezpieczeństwo”. Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy wozu bojowego, wzbogacili wiedzę dzieci na temat ochrony przeciwpożarowej, zapoznali z zasadami dbania 
o bezpieczeństwo, poszerzyli nazewnictwo o typowe dla służb pożarniczych. Wszystkie chętne dzieci mogły spróbować jak „ugasić pożar” przy użyciu węża strażackiego. 
Przybyłe na spotkanie dzieci zrozumiały, że strażak to człowiek odważny, szybki, bystry 
i bardzo wysportowany. Goście zaprezentowali dzieciom sygnały dźwiękowe i świetlne, wszyscy razem przypomnieli ważne numery alarmowe 112 i 998. 
Przedszkolaki podziękowały za bardzo interesujący pokaz i wzbogacenie ich wiedzy 
o pożarnictwie . Pożegnały strażaków piosenką Cztery żywioły i wierszem:
Kto jest chętny do zabawy,
Kto jest dzielny, kto jest żwawy,
Kto jest grzecznym przedszkolakiem, 
Kiedyś może być strażakiem!

Wręczyły przygotowany rysunek wozu strażackiego i słodką niespodziankę.

Obejrzyj fotografie

 


ZAWODY SPORTOWE

                Dnia 10 maja 2011 roku drużyna chłopców z grupy IV Tygryski uczestniczyła w VII Międzyprzedszkolnym Turnieju Piłki Halowej organizowanym przez PM Nr 8 w Krośnie 
i Prezydenta Miasta Krosna. 

Celami turnieju było:
- Zaszczepienie pozytywnych zachowań zdrowotnych, nauka wypoczynku przez sport i zabawę
- Przekazywanie informacji na temat wpływu regularnego wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka 
- Dostarczanie dzieciom radości 
- Wzmacnianie wiary dziecka we własne siły – przygotowanie wychowanków do przeżywania sukcesu i skutecznego radzenia sobie z porażką.
Drużyna z naszego przedszkola zajęła IV miejsce. 

[Obejrzyj fotografie]


 

KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW


W związku z promocją zdrowia został zorganizowany konkurs plastyczny „Bawimy się wesoło, bo odżywiamy się zdrowo”. 
Do udziału w konkursie zaproszono dzieci z krośnieńskich przedszkoli. W konkursie wzięły udział Przedszkola: Nr 8, Nr 2, Nr 1, Nr 5, Nr 4. Ogółem wpłynęło 52 prace. Oceniała je komisja złożona z nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Krośnie. Najciekawsze prace zostały wyeksponowane na przedszkolnej wystawce, a ich autorzy nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez PM Nr 4 w Krośnie.

ZWYCIĘZCY KONKURSU
I miejsce
Justyna Pawlik – Przedszkole Nr 1
Miłosz Dobosz – Przedszkole Nr 5
II miejsce
Nadia Adamczyk - Przedszkole Nr 8
Michał Ginalski – Przedszkole Nr 4
III miejsce
Joanna Pelczarska - Przedszkole Nr 2
Małgorzata Koza - Przedszkole Nr 4
Paweł Żuchowski - Przedszkole Nr 1
WYRÓŻNIENI
Weronika Michalczyk oraz Julia Rajs - Przedszkole Nr 8
Klaudia Szmyd oraz Bartosz Tokarski - Przedszkole Nr 1
Julia Wojdyła oraz Maksymilian Kulig - Przedszkole Nr 5
Oliwier Kurowski oraz Weronika Miziołek - Przedszkole Nr 2
Marta Ćwiąkała, Wiktoria Szeliga, Julia Szarek, Noemi Szczepanik oraz Igor Kowalik –
Przedszkole Nr 4

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy! Organizatorzy konkursu

 

Obejrzyj fotografie


Dnia 13 kwietnia 2011 roku dzieci z grupy IV Tygryski i V Krasnale , uczestniczyły w kolejnej lekcji muzealnej organizowanej przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnica PodCieniami -z serii: 

- GINĄCE ZAWODY -
„ OD UCZNIA DO MISTRZA - SZEWSTWOI RZEMIOSŁO SKÓRNICZE ”

Lekcja poświęcona była historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna od czasów średniowiecza do współczesności.
Dzieci poznały pracę szewca i pokrewnych zawodów rzemiosła skórniczego: rymarza, pasecznika, rękawicznika, kuśnierza i używanych przez nich narzędzi, zobaczyły okrawki surowca , gotowe wyroby i pozostałe dokumenty. 
Obecnie obserwujemy powrót mody do rękodzielnictwa ubrań i innych akcesoriów stroju – butów. 

Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwały się w historię tego pięknego rzemiosła, zgodnie przyznały , że ginące zawody , chociaż były bardzo potrzebne innym ludziom to ich wykonywanie było niezmiernie trudne i bardzo ciężkie.

 

[Obejrzyj fotografie]


 

Za co lubimy wiosnę? – konkurs

Dnia 13 kwietnia 2011 roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny organizowany przez Miejski Zespół Szkół Nr 7 – Przedszkole Nr 1 w Krośnie pod tytułem Za co lubimy wiosnę? .
Spośród wielu prac, ta wykonana przez Julię Szarek uczęszczającą do grupy IV Tygryski 
pt. Pani Wiosna zdobyła wyróżnienie. Wszystkie prace na ten konkurs były przygotowywane przez nauczycielki z tej grupy E. Bielczyńską i B. Wieczorek.

Obejrzyj fotografie


 

JAK ZOSTAĆ CZYŚCIOSZKIEM ?


Dnia 13 kwietnia 2011 roku w grupie I Smerfy odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców prowadzone przez mgr Teresę Steligę promujące kształtowanie postawy prozdrowotnej u dzieci.

Zajęcie miało na celu , aby dzieci:
- poznały zasady dbania o higienę ciała,
- nabyły doświadczeń ułatwiających wdrażanie do dbania o higienę osobistą.


Dzieci wysłuchały wiersza W. Grodzieńskiej pt. Kasia czyścioszek , udzielały odpowiedzi na pytania Dlaczego i kiedy trzeba myć ręce i zęby? , z radością brały udział w zabawie z mydłem 
i wodą. Poznały kolejne etapy mycia rąk. Nazywały i rozpoznawały przybory toaletowe: mydło, mydelniczkę, pastę, kubek, szczotkę, ręcznik.
Tańczyły i śpiewały do piosenki „Mydło lubi zabawę”. Na zakończenie 
z ogromnym zapałem wykonały w towarzystwie pani Dyrektor Elżbiety Fejkiel, Rodziców 
i nauczycielki prace plastyczne Nasze ręczniki i mydełka.

 

Obejrzyj fotografie


 

- DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI –


Do którego aktywnie włączyło się nasze przedszkole , odwiedziły placówkę uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie ; realizując program jednodniowych praktyk :

- Braja Adrianna
- Garnczarska Monika
- Pająk Patrycja
- Siast Izabela 
- Steczkowska Kryspina

Uczennice miały możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznać się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu , umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.

Przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami:

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
- Policja
- Miejska Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
- Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła
- Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
- Krośnieńska Biblioteka Publiczna
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie.

Obejrzyj fotografie

 


„ RYŚ RYSZARD I SZLACHETNE ZDROWIE.” 

30 marca 2011 r. wszystkie dzieci oglądnęły spektakl z elementami edukacji prozdrowotnej; wystawiony przez aktorów „ Prekursora Artystycznego” z Krakowa. 

Ryś i jego przyjaciele zwierzęta udzielali rad, śpieszyli z pomocą , każdemu kto był w potrzebie. 

Spektakl uczył dzieci :
. radzenia sobie w sytuacjach wymagających znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy,
. profilaktyki wypadków , które najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas zabawy, pokazywał elementy tematyki bezpieczeństwa
. właściwego zachowania w sytuacjach, kiedy im samym lub innym przydarzy się coś złego,
. dbania o własne środowisko w którym żyjemy, segregacji śmieci , ekologicznych postaw.

W czasie oglądania przedstawienia dzieci łączyły wesołą zabawę z nauką , zaś dzięki przyswojeniu przekazywanej wiedzy łatwiej poradzą sobie w niektórych trudnych sytuacjach dnia codziennego i pomogą innym.


Obejrzyj fotografie


 

„ Smaczne i zdrowe są owoce kolorowe - sałatka owocowa „


Dnia 9 marca 2011 roku w grupie II „ Kaczuszki” odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców prowadzone przez nauczycielkę mgr Mariolę Barud promujące kształtowanie postawy prozdrowotnej u dzieci .

Zajęcie miało na celu, aby dziecko:rozpoznawało i nazywało owoce;poznało walory zdrowotne owoców; rozpoznawało owoce przez zmysły (węch, smak, dotyk); wiedziało, że podczas przygotowywania sałatki owocowej należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę rozumiało, że należy kulturalnie zachowywać się podczas spożywania posiłków; potrafiło samodzielnie umyć i wytrzeć ręce.

Dzieci z wielką radością i ogromnym zapałem przystąpiły do pracy w towarzystwie Rodziców 
i nauczycielki, realizując zamierzone cele.


Obejrzyj fotografie


 

„Wesołe wierszyki na każdą pogodę” 

 

Dnia 8 marca 2011 r. dzieci z grupy III „Misie”: Sara J, Małgorzata K, Nina R, z grupy V „Krasnale”: Natalia M, Krystian N brały udział w konkursie pięknej mowy pt.: „Wesołe wierszyki na każdą pogodę”. Dzieci do konkurs przygotowywały nauczycielki : Magdalena Paczosa i Elżbieta Kraś. 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Cele konkursu : rozwijanie komunikatywnej mowy; budzenie wrażliwości na piękno i poprawność wymowy; rozbudzanie zainteresowań poezją ; przywiązanie do języka ojczystego; zapoznanie najmłodszych z abecadłem sztuki żywego słowa; rozwijanie u dzieci wyobraźni artystycznej ; zdobywanie przez przedszkolaków pierwszych doświadczeń scenicznych i wzbogacanie ich.

Obejrzyj fotografie


 

KONCERT W PRZEDSZKOLU


Dnia 17.02.2011r. do naszego przedszkola przybyli wspaniali goście, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie prezentując przedszkolakom „obrazki muzyczne” na różnych instrumentach: saksofonie, flecie, akordeonie, skrzypcach, trąbce, klarnecie, fortepianie. 
Uczniów szkoły muzycznej do występów przygotowali: p. Teresa Janas, p. Janusz Janas 
i p. Iwona Sereda. Poprzez prezentację znanych utworów zachęcali dzieci do udziału w zajęciach umuzykalniających i nauki gry na wybranym instrumencie. 


Obejrzyj fotografie

 


 

PRZEDSZKOLNY BAL


Baloniki wirują nad głowami
Baloniki, które nadmuchaliśmy sami
Leciutko i przejrzyście unoszą się w górę, 
Jedne wolniej, a szybciej niektóre
Lecą za nimi spojrzenia ciekawe 
Zapraszając wszystkich na karnawałową zabawę

              Dnia 10.02.2011 r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy podczas którego dzieci prezentowały stroje różnych postaci bajkowych. Po powitaniu przybyłych gości 
i wszystkich kolorowych uczestników balu przez panią dyrektor Elżbietę Fejkiel rozpoczęto zabawę. Wszystkie dzieci chętnie brały aktywny udział w konkursach, swobodnie interpretowały gestem, ruchem muzykę wygrywaną przez orkiestrę. Uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach tanecznych prowadzonych przez p. Anię od rytmiki. Większość tancerzy pięknie poruszała się w rytm słyszanej muzyki i znała podstawowe kroki różnych tańców. Uczestnicy balu potrafili stworzyć klimat sprzyjający wspólnej i bezpiecznej zabawie. Krótkie chwile przerwy kostiumowi przebierańcy wykorzystali do zaspokojenia pragnienia, poprawienia fryzury, makijażu, wyglądu stroju lub tez dla chwilowego wyciszenia. 

[Obejrzyj fotografie]


 

PTASZKI CHCĄ JEŚĆ


Dnia 26.01.2011r. dzieci z grupy IV „Tygryski” uczestniczyły w zajęciu otwartym prowadzonym przez mgr Barbarę Wieczorek pt. „Ptaszki chcą jeść”. Przedszkolaki poznały nazwy ptaków 
i potrafiły opisać ich wygląd, bardzo uważnie wysłuchały opowiadania H. Łochockiej „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Uczyły się ilustrować ruchem sposób poruszania ptaków 
i wydawanych przez nie odgłosów. Posługiwały się liczebnikami porządkowymi, przygotowywały się do nauki pisania i czytania. Wszystkie chętnie wykonywały ćwiczenia jogi naśladujące ptaki. 
W obecności pani Dyrektor Elżbiety Fejkiel i przybyłych rodziców z ogromnym zapałem wykonały ciasteczka dla ptaszków. Dzieci uczestniczące w zajęciu zrozumiały potrzebę dokarmiania ptaków zimą, w trudnych warunkach; uważnie słuchały czytany tekst i rozwijały sprawność manualną. 


Obejrzyj fotografie


 

„Smaczne i zdrowe kanapki”


Dnia 24.01.2011 r. w ramach realizacji Programu Promocji Zdrowia w grupach starszych „Tygryski”, „Krasnale” i „Misie” przeprowadzono zajęcia, których celem było zapoznanie dzieci z pokarmami będącymi źródłem witamin, zachęcanie do ich spożywania. Dzieci nabyły umiejętność wykonywania zdrowych potraw. 
Dzieci osobiście wykonały kanapkę ze zdrowych, pełnych witamin naturalnych produktów. Miały do wyboru: ogórki, pomidory, paprykę, rzodkiewkę, szczypiorek, ser biały i żółty. Każde dziecko z wielkim apetytem zjadło nie tylko jedną wykonaną przez siebie kanapkę. 
W trakcie zajęć demonstrowano tablice przedstawiające pożądane zachowania i przyzwyczajania zdrowego odżywiania się, jak również złego.
Dzieci zrozumiały dlaczego nie powinno się jeść za dużo słodyczy.
W trakcie zajęć śpiewały i tańczyły do piosenek: „Ogórek”, „Pomidorek”, „Cebulka”, „Witaminki”. 

Obejrzyj fotografie


 

IV MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD JASEŁEK

Dnia 02.02.2011 r. dzieci z grupy IV Tygryski i V Krasnale uczestniczyły w IV Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Jasełek organizowanym przez PM nr 1 w Krośnie – Zespół Szkół nr 7 i PM nr 8 w Spółdzielczym Domu Kultury w Krośnie.
Celem przeglądu było kultywowanie i przybliżanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, dostarczanie dzieciom radości z występów w zespole, oswajanie z tremą, wzmacnianie wiary dziecka we własne siły poprzez występ na scenie. Jedną z atrakcji był przejazd autobusem na osiedle Traugutta, szczególnie dla tych przedszkolaków, które wcześniej nie podróżowały tym środkiem lokomocji. Po występach i słodkim poczęstunku dzieci otrzymały nagrodę w postaci pamiątkowego dyplomu oraz gry, puzzle i akcesoria do malowania. Dzieci do wystawienia Jasełek przygotowały nauczycielki pracujące na grupach Ewa Bielczyńska, Elżbieta Kraś i Barbara Wieczorek.

[Obejrzyj fotografie]


 

Wyczaruję dla Babuni suknię z kropel rosy,
szal z obłoków, wstążkę z tęczy wplotę jej we włosy.
Namaluję Dziadziusiowi rybek pełną rzekę,
koszyk grzybów, działkę z domkiem, pieska na pociechę.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dziadkowie są niezwykle ważnymi ludźmi, babcia lub dziadek często zajmują się dziećmi, gdy zapracowani rodzice nie mają na to czasu, co bardzo zacieśnia kontakt z wnukami. Nawet jeśli babcia czy dziadek nie uczestniczą w codziennym życiu wnuków, w dniu swojego święta czekają na nich, na ich życzenia i laurki, które są pokazywane pozostałym bliskim i znajomym.

Także w naszym przedszkolu nie obyło się bez tej pięknej uroczystości związanej ze Świętem Babci i Dziadka. Dnia 19.01.2011 r. takie spotkanie miało miejsce w grupie V Krasnale, dnia 20.01.2011 r. w grupie IV Tygryski i grupie I Smerfy, a 21.01.2011 r. w grupie III Misie i II Kaczuszki. Dzieci z nauczycielkami poszczególnych grup przygotowały program artystyczny i prezenty dla gości. Zaprezentowały wiersze, piosenki, inscenizacje, Bożonarodzeniowe Jasełka. Wszystkich przybyłych gości serdecznie powitała pani dyrektor Elżbieta Fejkiel. Do występów oprawę muzyczną zapewniła pani Ania prowadząca rytmikę. Po odśpiewaniu Dziadkom STO LAT wnuki wręczyły przygotowane laurki składając życzenia i wykonując okolicznościowe zdjęcia.

Wszyscy wspólnie, babcie, dziadkowie i wnuki, zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego z pomocą dzieci, rodziców i personelu przedszkola.

[Obejrzyj fotografie]


 

Przedszkole  Miejskie  Nr  4  w  Krośnie  -  ul.  Wyzwolenia  6  B,  tel.  13  43  239  50,  e-mail:  pm4krosno@interia.eu