![]() |
|
2010 r.
Wigilia w Przedszkolu – JASEŁKA
Jest taki dzień, bardzo ciepły choć
grudniowy, Spotkanie wigilijne dnia 22 grudnia 2010 roku w naszym przedszkolu rozpoczęła Pani Dyrektor Teresa Janusz witając przybyłych gości i przedszkolaków. Dzieci z grupy TYGRYSKI i KRASNALE wystawiły Jasełka pt. „Do Betlejem” w czasie których wszystkie wraz z przygrywającą panią od rytmiki śpiewały kolędy nawiązujące do przekazywanych treści z narodzenia Dzieciątka Jezus . Po złożeniu życzeń i połamaniu się opłatkiem dzieci wspólnie spożyły wieczerzę wigilijną w czasie której słuchano kolęd i pastorałek.
"SKARBY ZIEMI - WĘGIEL"
Witaj Święty Mikołaju !
Witaj Mikołaju Dnia 1 grudnia 2010 roku dzieci z naszego przedszkola przywitały Świętego Mikołaja. Wszystkie w skupieniu i ciszy oczekiwały na przybycie dostojnego gościa. Dzieci z grup starszych w czasie oczekiwania rozwiązywały różne zadania, układały historyjki obrazkowe, napis Mikołaj z gotowych elementów. Po wezwaniu Mikołaja piosenką „Mikołaj się zbliża” serdecznie go powitały. Wszystkie dzieci z uśmiechem odebrały prezenty, zapraszając go do wspólnego tańca i pamiątkowej fotografii. Na pożegnanie wyrecytowały fragment wiersza:
„Odchodzisz już od nas Święty Mikołaju,
Andrzejkowe wróżby
"Zaczynamy wosku lanie, Dnia 30 listopada 2010 roku odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci 5-letnich z grupy III „Misie” pt. „Andrzejkowe wróżby”. Dzieci kultywowały tradycje i zwyczaje ludowe, zapoznały się wraz z rodzicami z elementami obrzędowości ludowej - piosenkami, przysłowiami, tańcami oraz wróżbami andrzejkowymi. Podobne zajęcia dla dzieci odbyły się w tym dniu w grupach 5-6-latków „Krasnale” i 6-latków „Tygryski”. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi, poznały przysłowia i wiersze ludowe związane z Andrzejkami, kształciły wyobraźnię podczas odczytywania wróżb. Poprzez organizowanie takich zajęć zachęcamy dzieci, jak i ich rodziców do kontynuowania andrzejkowych tradycji i udziału rodziców we wspólnej zabawie.
"BEZ PIĄTEJ KLEPKI"
"IMPRESJA JESIENNA" Dnia 18 listopada 2010 roku odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców grupy sześciolatków „Tygryski” pt. „Impresje jesienne”. Dzieci zaprezentowały swoim rodzicom i bliskim program artystyczny. Tematem przewodnim była jesień, ale w programie również znalazły się treści promujące zdrowe odżywianie. Na wstępie wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor Elżbieta Fejkiel. Dzieci zaprezentowały program artystyczny składający się z piosenek „Jesień”, „Witaminki”, „A to jeż” i wiersza „Za co lubimy jesień oraz inscenizacji „Na straganie” i teatrzyku „Dom pod grzybkiem”. Całość występu uświetniły tańce „Czerwone jabłuszko” i „Wiewióreczka mała”. Na zakończenie dzieci zaprosiły rodziców do wspólnych zabaw i tańca. Spotkanie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez rodziców. Ich uśmiechy, rozmowy, wykonane zdjęcia, podziękowania były dowodem iż są zainteresowani uczestniczeniem w życiu przedszkolnym ich dzieci. "JESIENNE IMPRESJE" Dnia 19 listopada 2010 roku odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców grupy 5-6-latków „Krasnale” pt. „Jesienne impresje”. Przybyłych rodziców powitała Pani Dyrektor Elżbieta Fejkiel. Dzieci zaprezentowały piosenki „Do przedszkola”, „A to jeż”, „Jesień”, teatrzyk „Plastuś i jego przyjaciele”, inscenizację muzyczno-ruchową połączoną z grą na instrumentach perkusyjnych do piosenki „Jarzynowy wóz”. Dziewczynki zatańczyły taniec ze wstążkami a cała grupa taniec „Wiewióreczka mała”. Rodzice mieli za zadanie odgadnąć tytuł melodii znanego utworu „Deszcz”. Na zakończenie wszyscy zatańczyli wspólny taniec do piosenki „Misia A – Misia B”. W dniu 25 czerwca 2010 r. pożegnaliśmy nasze najstarsze dzieci.
"TOMCIO PALUSZEK" Dnia 24 listopada 2010 wszystkie dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Tomcio Paluszek” przygotowany przez Państwowy Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza. Przedszkolaki poznały przygodę najmłodszego i najmniejszego syna drwala, uważanego za niezdarę, który swoim sprytem uratował życie własne, jak i rodzeństwa.
POLICJANCI W PRZEDSZKOLU
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ
MAGICZNY ŚWIAT BAJEK - JAŚ I
MAŁGOSIA
Dnia 23 września 2010 roku dzieci z grupy IV „Tygryski” i dzieci z grupy V „Krasnale” uczestniczyły w lekcji muzealnej Muzeum Rzemiosła w Krośnie na temat: „Z wizytą w dawnym salonie fryzjerskim” oraz poznały pracę „W salonie modniarskim”. Pani zapoznała przedszkolaków z dawną pracą fryzjera i modniarki, ukazała jej znaczenie dla innych ludzi. Dzieci oglądały dawne narzędzia, którymi w pracy posługiwał się fryzjer damski i męski takie jak nożyczki, żyletki, brzytwy, maszynki, żelazko do podkręcania włosów, wałki, papiloty, ozdobne spinki. Dzieci miały okazję posiedzieć na dawnych krzesłach z „zagłówkami”. Szczególnie dziewczynki zachwycone były pracą modniarki, wykonanymi przez nią nakryciami głowy, kapeluszami ozdabianymi kwiatami, woalkami, piórami. Szczególnie zaciekawiły ich pudła do przewożenia nakryć głowy w podróży. Dzieci z dużym zainteresowaniem i w skupieniu słuchały ciekawych opowieści o dawnych zawodach, zadawały dużo pytań nawiązujących do zgromadzonych eksponatów i ich zastosowania. Największe zainteresowanie, zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców, wzbudziły zgromadzone peruki, które wszyscy chętnie chcieli przymierzyć. Dzieci wyraziły chęć w dalszego uczestnictwa w kolejnych lekcjach muzealnych.
WYCIECZKA DO MUZEUM Dnia 17 września 2010 roku dzieci z grupy TYGRYSKI uczestniczyły w „Dniu Otwartym” organizowanym przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Dzieci zwiedzały ekspozycje stałe i czasowe muzeum, uczestniczyły w spotkaniu z pracownikami merytorycznymi, z zainteresowaniem oglądały prezentację grupy rekonstrukcji historycznej Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej – Drużyny Lędzińskich Wiciędzy WATRA, oglądały prezentację najstarszego filmu o Krośnie autorstwa Szymona Mahlera z 1932 roku. Na zakończenie niezwykle ciekawego spotkania z muzeum wysłuchały czytanych legend bieszczadzkich.
Po wakacjach... Po letnim odpoczynku, wakacyjnych wojażach dzieci powróciły wypoczęte i uśmiechnięte do przedszkola. Z radością witały kolegów zarówno tych, których znały, jak i tych którzy pierwszy raz przekroczyli progi przedszkola. Wszystkich miło zaskoczył nowy wystrój holu, jak i niektórych sal do zabaw.
Z dużym zapałem wszystkie
dzieci rozpoczęły „życie w grupie” realizując pod czujnym okiem
nauczycieli treści nowej podstawy programowej, która zapewnia im
możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych
i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Ze względu na dobro dzieci, należy zadbać już od najmłodszych lat o kształtowanie ich świadomości zdrowotnej oraz nawyków dbania o własne zdrowie w codziennych sytuacjach w przedszkolu i w domu, współpracując w tym zakresie z rodzicami.
W szczególności będziemy się
uczyć:
W dniu 25 czerwca 2010 r. pożegnaliśmy nasze najstarsze dzieci. W ramach X Krośnieńskich Dni Rodziny w dniach od 21 maja do 7 czerwca 2010 roku dzieci wykonały prace plastyczne na konkurs „Moja rodzina i ja”. Dzieci z dużym zaangażowaniem i ogromnym zapałem przystąpiły do wykonania prac.
Z grupy III – MISIE były to:
Z grupy IV – TYGRYSKI:
Także cała grupa V – KRASNALE włączyła się aktywnie do tego konkursu.
Święto Rodziców, czyli dzień Mamy i Taty
„Żyjcie nam Mamy przez długie lata,
W maju i czerwcu 2010 r. w naszym przedszkolu odbywały się uroczyste spotkania w grupach z okazji „Dnia Matki” i „Dnia Ojca” pod nazwą „Dzień Rodziny”. Dzieci wszystkich grup przygotowały bogaty program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. W ten sposób wszystkie przedszkolaki wyrażały swoim Kochanym Rodzicom wdzięczność i miłość za ich trud i poświęcenie. Rodzicom występy pociech bardzo się podobały o czym mogą świadczyć gromkie brawa oraz uśmiechy na ich twarzach. Były też podziękowania i wspólne zabawy. Dzień Dziecka w Przedszkolu „Wszystkie dzieci nasze są…”
Dzień Dziecka to dzień świętowania wszystkich przedszkolaków. Specjalnie dla dzieci przygotowałyśmy atrakcje i konkursy.
Dnia 19 maja 2010 roku dzieci uczestniczyły w konkursie ŻACZEK – PRZEDSZKOLACZEK na scenie, 6 konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych.
W konkursie wzięły udział dziewczynki z grupy MISIE i TYGRYSKI.
. Weronika Dubiel ( 5 lat) - „ Na straganie” J. Brzechwy W kategorii prezentacje grupowe wystąpiły:
. Daria Domin, Wiktoria Lasek (5 lat) - „ Samochwała” J. Brzechwy Dziewczynki wystąpiły na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Jury oceniało: interpretację, kulturę słowa, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pluszową maskotkę i dyplom uczestnictwa. Ogłoszenie wyników odbyło się 30 maja na Imprezie z okazji Dnia Dziecka w czasie VI Krośnieńskiej Parady Bajek, gdzie nagrody wręczył Prezydent Krosna – Piotr Przytocki. Nagrodę w postaci ilustrowanej książki otrzymała Emilia Mosio za recytację wiersza „Orzech” J. Brzechwy. Dnia 25 maja 2010 roku ogłoszono wyniki KONKURSU PLASTYCZNEGO – MOJA PRZYGODA W MUZEUM – etapu lokalnego organizowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy dzieci o zbiorach muzealnych, ich rodowodzie, wartościach historycznych, artystycznych, kształtowaniu właściwych upodobań estetycznych, rozwijaniu umiejętności plastycznych. Wyróżnienie zbiorowe otrzymała praca w formie kolorowej książeczki „KROSNO – RYNEK” wykonana przez 11 dzieci z grupy MISIE (5 lat). Autorzy pracy to:
. Emilia Boruta, Prace wykonały dzieci pod opieką plastyczną nauczycielek z grupy Ewy Bielczyńskiej i Barbary Wieczorek. Wręczenie nagród połączone z otwarciem wystawy odbyło się w Piwnicy PodCieniem przez Ewę Mańkowską – Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Iwonę Jurczyk – współorganizatora. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną przekazane do głównego organizatora Muzeum Okręgowego w Toruniu na kolejny etap konkursu.
Dnia 19 maja 2010 roku dzieci uczestniczyły w konkursie ŻACZEK – PRZEDSZKOLACZEK na scenie, 6 konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych.
W konkursie wzięły udział dziewczynki z grupy MISIE i TYGRYSKI.
. Weronika Dubiel ( 5 lat) - „ Na straganie” J. Brzechwy W kategorii prezentacje grupowe wystąpiły:
. Daria Domin, Wiktoria Lasek (5 lat) - „ Samochwała” J. Brzechwy Dziewczynki wystąpiły na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Jury oceniało: interpretację, kulturę słowa, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pluszową maskotkę i dyplom uczestnictwa. Ogłoszenie wyników odbyło się 30 maja na Imprezie z okazji Dnia Dziecka w czasie VI Krośnieńskiej Parady Bajek, gdzie nagrody wręczył Prezydent Krosna – Piotr Przytocki. Nagrodę w postaci ilustrowanej książki otrzymała Emilia Mosio za recytację wiersza „Orzech” J. Brzechwy. Dnia 25 maja 2010 roku ogłoszono wyniki KONKURSU PLASTYCZNEGO – MOJA PRZYGODA W MUZEUM – etapu lokalnego organizowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy dzieci o zbiorach muzealnych, ich rodowodzie, wartościach historycznych, artystycznych, kształtowaniu właściwych upodobań estetycznych, rozwijaniu umiejętności plastycznych. Wyróżnienie zbiorowe otrzymała praca w formie kolorowej książeczki „KROSNO – RYNEK” wykonana przez 11 dzieci z grupy MISIE (5 lat). Autorzy pracy to:
. Emilia Boruta, Prace wykonały dzieci pod opieką plastyczną nauczycielek z grupy Ewy Bielczyńskiej i Barbary Wieczorek. Wręczenie nagród połączone z otwarciem wystawy odbyło się w Piwnicy PodCieniem przez Ewę Mańkowską – Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Iwonę Jurczyk – współorganizatora. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną przekazane do głównego organizatora Muzeum Okręgowego w Toruniu na kolejny etap konkursu. Dnia 28 maja 2010 roku rozstrzygnięto konkurs CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie oraz Starostę Powiatu Krośnieńskiego. Konkurs skierowany był do przedszkoli realizujących powyższy program. Celami konkursu plastycznego było: zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń, utrwalenie wiedzy nabytej w czasie realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”. Tematyka prac promowała życie w czystych, niezadymionych pomieszczeniach, ukazywała negatywne skutki palenia papierosów. Do przedszkolnego etapu konkursu przystąpiło 13 dzieci z grupy MISIE (5 lat):
. Emilia Boruta Prace wykonały dzieci pod opieką plastyczną nauczycielek z grupy Ewy Bielczyńskiej i Barbary Wieczorek. Komisja wytypowała 3 prace do udziału w etapie powiatowym, które zostały przekazane do PSSE Krosno. Dnia 28 maja w Przedszkolu Nr 5 w Krośnie dzieci odebrały nagrody z rąk Starosty Powiatu Krośnieńskiego Andrzeja Guzika i Anity Pelczar, współorganizatorki konkursu - Zuzanna Pabian za II miejsce otrzymała piękny album o Ziemi, przybory do malowania, maskotkę. Emilia Boruta i Julia Szarek otrzymały wyróżnienia wraz z upominkami.
W kwietniu 2010 r. nasze przedszkole realizowało program edukacji antynikotynowej dla dzieci opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. Program „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” ma charakter profilaktyczny mający na celu wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą przy nich papierosy. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzaniu i stymulowaniu różnych form aktywności dzieci: zabawy twórczej, tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej. Miały one charakter warsztatowy, ta forma dostarczyła dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie. W pracy zastosowano metody aktywizujące : wycieczkę, diagnozę wiedzy, „burzę mózgów” – co i dlaczego dymi, ćwiczenia respiracyjne, dramę, piosenkę – postać Dinka, zabawę w pociąg, ilustrację do historyjki, znaczki – „Nie pal przy mnie”, pracę w grupach. Dzieci zaprojektowały i wykonały własne znaczki na temat palenia papierosów, które postanowiły wykorzystać w domu.
Podsumowaniem cyklu zajęć poświęconych edukacji antynikotynowej było spotkanie z pielęgniarką, które miało na celu uwrażliwienie na problem nałogu wśród rodziny.
W czasie realizacji programu dodatkowo wykorzystano „Encyklopedię zdrowia” Tytuły zajęć:
- Wycieczka Program miał na celu:
- Kształcenie umiejętności określania różnych źródeł dymów
W ramach realizacji programu „Żyj bezpiecznie” dzieci odwiedziły aptekę przy ulicy Lewakowskiego. Pani Jolanta Kubit w miłej i przyjaznej atmosferze przedstawiła dzieciom zasady pracy apteki, wydawania leków, ich przechowywania, przestrzegając jednocześnie przed zażywaniem jakichkolwiek lekarstw bez zgody rodziców. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały ułożenie leków na półkach, a także sposób w jaki są one wydawane klientom. Na koniec zaśpiewały piosenki związane z dbaniem o własne zdrowie. Obiecały, że chętnie odwiedzą aptekę w przyszłości.
W ramach realizacji programu przedszkolnego „Edukacja przeciwpożarowa” i obchodów Dnia Strażaka w dniu 11 maja 2010 roku dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Krośnie odwiedzili strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Jednym z celów tej wizyty było wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych i zaznajomienie z miejscowymi instytucjami użyteczności społecznej takimi jak straż pożarna, apteka itp. Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. Hasłem przewodnim wizyty Straży Pożarnej w naszym przedszkolu było: „Żyjmy bezpiecznie”. Cele, które chcieliśmy osiągnąć to: nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru, wzbogacenie wiadomości dzieci na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru (np. wozu gaśniczego), zapoznanie z pracą strażaka oraz budzenie szacunku dla pracy strażaków. Na pokazie został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądaliśmy sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Dzieci oglądały również sprzęt do ratowania ludzi uwięzionych w samochodach po wypadku. Przedszkolaki zrozumiały, iż strażacy muszą być bardzo odważni, wysportowani i szybcy. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy dźwięku syren strażackich. Dziękujemy przybyłym Panom Strażakom za interesujący pokaz i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pracy strażaka. Dzieci cały tydzień opracowywały tematykę „Będę strażakiem”, poznały opowiadanie Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem?” i opowiadania z serii „Kim będę, gdy urosnę – kto ugasi pożar?” N. Butler. Przedszkolaki zapoznały się z niebezpieczeństwem wynikającym z zabawy zapałkami, śpiewały piosenkę „Kto może być strażakiem?” a wszystkie swoje spostrzeżenia i obserwacje odzwierciedliły w tematycznych pracach plastycznych. W kwietniu br. nasze przedszkole realizowało program edukacji antynikotynowej dla dzieci opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. Program „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” ma charakter profilaktyczny mający na celu wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą przy nich papierosy. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzaniu i stymulowaniu różnych form aktywności dzieci: zabawy twórczej, tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej. Miały one charakter warsztatowy, ta forma dostarczyła dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie. W pracy zastosowano metody aktywizujące: wycieczkę, diagnozę wiedzy, „burzę mózgów” – co i dlaczego dymi, ćwiczenia respiracyjne, dramę, piosenkę – postać Dinka, zabawę w pociąg, ilustrację do historyjki, znaczki – „Nie pal przy mnie”, pracę w grupach. Dzieci zaprojektowały i wykonały własne znaczki na temat palenia papierosów, które postanowiły wykorzystać w domu. Podsumowaniem cyklu zajęć poświęconych edukacji antynikotynowej było spotkanie z pielęgniarką, które miało na celu uwrażliwienie na problem nałogu wśród rodziny. Dzieci w ramach realizacji projektu wykonały prace plastyczne na konkurs „Czyste powietrze wokół nas” organizowany przez Starostwo Powiatowe i Sanepid w Krośnie. Prace wywieszono na terenie placówki by wszyscy mogli je oceniać a następnie trzy z nich zostaną wybrane przez specjalną komisję i złożone do organizatora.
W czasie realizacji programu dodatkowo wykorzystano „Encyklopedię zdrowia” Tytuły zajęć:
- Wycieczka Program miał na celu:
- kształcenie umiejętności określania różnych źródeł dymów,
|
Przedszkole Miejskie Nr 4 w Krośnie - ul. Wyzwolenia 6 B, tel. 13 43 239 50, e-mail: pm4krosno@interia.eu |